BANJALUKA – Sanja Gvožđar-Meseldžija, blagajnica banjalučke filijale Rajfajzen banke, osumnjičena za milionsku “pljačku u rukavicama”, i dalje je u bjekstvu, nakon što se ispostavilo da je lažna vijest o tome da je navodno uhapšena u Parizu, potvrdili su policijski izvori.
Banjalučki sud raspisao je međunarodnu potjernicu za 33-godišnjom blagajnicom, koja se, pretpostavlja se krajem septembra prošle godine, izgubila u nepoznatom pravcu, nakon što je sa oročene štednje građana “skinula” 1,1 milion evra.
Ovo je, koliko je poznato, jedini slučaj ove vrste zabilježen u poslijeratnoj BiH.
Prvoosumnjičena, ali, kako saznajemo, ne i jedina sumnjiva, novac je, po izvorima bliskim banci, potkradala gotovo sedam mjeseci. To, po tvrdnjama bezbjednosnih eksperata, ukazuje na praktično savršen zločin, ali i slabosti u sistemu banke.
Iako u banjalučkoj policiji zvanično ne žele da otkrivaju detalje istrage, kako saznajemo, sve snage su usmjerene ka lociranju blagajnice, ali i potrazi za eventualnim saučesnicima. Istragom unutar banke, kako tvrde u vrhu MUP-a, želi se saznati da li je neko od njenih kolega umiješan u pljačku, jer bankarski stručnjaci tvrde da je pljačku tolikih razmjera i u tako dugom periodu teško bilo izvesti bez pomoći sa strane.
Prema saznanjima “Nezavisnih”, blagajnica, koja je, po nekim izvorima, gajila rastrošan stil života, netragom je nestala 28. septembra, kad je otišla na godišnji odmor. Tih dana, prema svjedočenju njenih najbližih, poslala je nekoliko poruka i uputila nekoliko poziva, govoreći svima da ide na odmor. Kad se po isteku odmora, ipak, nije pojavila u banci, još nije bilo ništa sumnjivo.
“Niko se nije ni sjetio da je nema na poslu. Prošlo je nekoliko dana dok neko nije zapitao gdje je ona. Tada je nastupila panika i provjere”, priča jedna od radnica banke.
Početkom decembra banka je internom kontrolom utvrdila da joj na računima nedostaje čak 1,1 milion evra, kad je i prijavila slučaj policiji.
Rade Meseldžija, njen otac, inače poznati banjalučki ljekar, danas u penziji, svaki dan obilazi policiju u nadi da će ući u trag njegovoj kćerki.
“Samo me interesuje da li je živa, i ništa drugo”, priča očajni otac, ubijeđen da je neko natjerao da ukrade milione. “Neko ju je prisilio na to, a na kraju će samo ona platiti za to.”
Njegova kćerka u Rajfajzen banci radila je duži niz godina, gdje je stekla veliko povjerenje kolega kao uzoran radnik, zbog čega je bila unaprijeđena u šefa smjene.
Situirana je, sa svojim stanom i klimavom bračnom situacijom. Sve je, pričaju neki izvori, bila podredila karijeri, a zbog toga, kažu, nije željela ni da ima djecu. Izvori bliski porodici kažu da bi uskoro trebalo da bude održana brakorazvodna parnica sa mužem, s kojim je u braku bila osam godina. Muž tvrdi da posljednjih mjeseci, kad se brak počeo raspadati, nisu ni živjeli zajedno.
O toj strani priče, koja bi možda mogla da baci dodatno svjetlo na motiv za pljačku, nije želio niko da govori od njenih najbližih. Njene prijateljice ne žele da govore, a roditelji tvrde da je, koliko oni znaju, imala skladan brak.
Neke njene kolege sa posla tvrde da je u posljednjih nekoliko mjeseci jako smršala, što izvori bliski istrazi povezuju s njenim navodnim strahom od toga da ne bi bilo otkriveno potkradanje banke.
Ipak, u vrhu MUP-a tvrde da je motiv jednostavan, kao i svaki drugi.
“Radi se o čistoj pohlepi”, kaže Gojko Vasić, načelnik Krim-policije MUP-a RS.
Kao policajac s iskustvom, Vasić ne vjeruje da je ona jedina karika u tako složenom lancu prevare. Sve što je do sada urađeno u istrazi, kaže, ukazuje na propuste u bankarskim procedurama, što je i stvorilo prostor za milionsku pljačku.
U banci, međutim, nisu željeli ništa da govore o ovoj pljački, u skladu s vlastitom poslovnom politikom.
Slavko Studen, direktor banjalučke filijale Rajfajzen banke, rekao je samo da je to osjetljivo pitanje koje zadire u poslovnu tajnu banke i da, u skladu s politikom kompanije, ne može da izlazi u javnost s informacijama o ovom slučaju.
Ipak, banka će osjetiti ovaj slučaj, pošto će morati da obešteti sve građane, s čije štednje je skidan novac. Iz više izvora saznajemo da banka, za razliku od ranijih pljački, nije uspjela da naplati osiguranje, pa će svih 1,1 milion evra morati da nadoknadi iz vlastitih izvora.
Za sada nema tragova koji upućuje na skrovište blagajnice, koja bi, ukoliko je uhvate i dokažu krivicu, iza rešetaka mogla provesti od tri do deset godina, koliko predviđa Krivični zakon.
Kamera za svaki šalter
Grozda Baroš, zamjenica direktora banke, suspendovana je po otkriću pljačke i degradirana na znatno nižu poziciju, a više službenika prebačeno je na druga radna mjesta. Kako saznajemo, banka je znatno pojačala osiguranje i kontrolu zaposlenih, a svi šalteri su pokriveni video-nadzorom. Nezavisne N.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bravo Sanja,
svaka ti cast!! Nakon 15 godina pljacke ove jadne banke drago mi je da ih je neko kaznio, a jos vise sto ce banka sama snositi troskove svoje gluposti.