BEOGRAD, Nekoliko stotina miliona evra iz NIP-a potrošeno je uglavnom na lokalne projekte, a od toliko novca nije izgrađen nijedan kapitalni objekat.
Već četiri godine vlada Srbije investira novac iz Nacionalnog investicionog plana. B92 je istraživao da li se i ono što je izgrađeno koristi na odgovarajući način. Dio novca je otišao i na rekonstrukciju doma kulture u Žitorađi. Međutim, u domu se nije razvijala kultura već su mještani mogli da posjećuju striptiz klub.
Ukoliko se eventualno dogodi da Evropska banka za obnovu i razvoj ne odobri Srbiji kredit, most Gazela, bi mogao da bude rekonstruisan i iz domaćih izvora. U ministarstvu za Nacionalni investicioni plan kažu da oni imaju rješenje. “Mi sada ne radimo ništa, ali ako ne dobijemo kredit spremni smo da nađemo nešto novca. Pre svega odustaćemo od nekih projekata nižeg prioriteta”, kaže ministarka za NIP Verica Kalanović.
U proteke četiri godine, od kada je NIP osnovan, potrošeno je stotinu milijardi dinara na razne projekte. Do danas, niko od predstavnika ni bivše ni sadašnje vlasti nije smatrao da je sanacija ovog mosta jedan od prioritetnih projekata Srbije. Jednostavno, država je donosila odluke da se novac troši na neke druge projekte, a ne na Gazelu.
“Deo novca je mogao i po meni morao da se koristi za rekonstrukciju Gazele jer smo tada imali 586 miliona evra. Tadašnje ministarstvo za kapitalne investicije nije smatralo da je to projekat prvog prioriteta, nego je to koristilo za neke druge projekte za koje se smatralo da su važniji”, navodi Kalanovićeva.
Strategija dodijele novca iz NIP-a uglavnom je podrazumevala izdvajanje novca za manje lokalne projekte. Tako su se među važnijim projektima našli čak i nabavka vozila za tržišnu inspekciju, unapređenje analitike podataka sektora usluga ili škola novinarske specijalizacije. Dio novca je otišao i na rekonstrukciju doma kulture u Žitorađi. Međutim, u domu se nije razvijala kultura već su mještani mogli da posećuju striptiz klub.
“Preduzeće koje je dobilo sredstva iz NIP-a odlukom jednog samovoljnog direktora je postalo objekat striptiz bara. Taj direktor, izvesni Rajević, je doneo odluku da licima iz Niša izda u zakup ovaj objekat za svega 8.000 dinara”, kaže poslanik SRS-a Marko Milenković.
U ministarstvu za NIP kažu da oni prate trošenje novca datog za neki projekat dok se on ne završi. Posle je sve u nadležnosti lokalne samouprave. “NIP je taj deo Doma kulture obnovio i izvršio primopredaju sa opštinom. Od trenutka kada opština preuzme nadležnost nad tim projektom ne može dalje da se ima nadležnost. Da li je zloupotrebljen ili ne, i stavila u funkciju striptiz bara ili je to klub čitalaca koji idu u onovnu školu, što je bila prava namena projekta”, navodi Kalanovićeva.
Ove godine, najavljuju u ministarstvu za NIP, novac će se koristiti isključivo za infrastrukturne projekte. Takođe, ukoliko ne bude dovoljno novca za most Gazela, ukinuće se neki projekti nižeg prioriteta, i dati za Gazelu. B92
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
pitajte velju ilica ko je podnosio zahtjeve za novac, kojim kanalima je to sve islo, i ko je trpao pare u dzep.