PEKING, Peking može da prekine sve investicije u Silicijumsku dolinu zbog zapadnog pritiska na kinesku kompaniju Huavej.
Na to je upozorio bivši zamjenik guvernera Narodne banke Kine Žu Min.
“Mogu vam reći, nakon posljednjih dešavanja sa Huavejom, sav kineski novac prestaće da dolazi u Silicijumsku dolinu. Takođe, ni SAD neće željeti da ulažu novac u Kinu”, izjavio je Žu Min, ali nije objasnio šta bi trebalo da dovede do takvog ishoda.
Kineski telekomunikacioni gigant, koji je prošle godine pobijedio američkog konkurenta Epl i postao drugi najveći proizvođač pametnih telefona na svijetu, nedavno je postao meta Zapada zbog navodnog špijuniranja i tvrdnji da predstavlja prijetnju bezbijednosti.
Vašington je zabranio vladinim agencijama da koriste tehnologiju Huaveja, kao i opremu druge kineske firme ZTE.
Takođe se, kako se izvještava, razmatra potpuno zabranjivanje američkim kompanijama da koriste proizvode kineske kompanije i sumnja se da podstiče saveznike da izvrše veći pritisak na kineske kompanije.
Izbjegavanje kompanije Huavej događa se usred velikog trgovinskog rata između dvije najveće svjetske ekonomije, koji je koštao i SAD i Kinu milijarde dolara.
Žu, koji je bio i zamjenik generalnog direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), primjetio je da bi trgovinski konflikt mogao da preraste u ono što on naziva “tehnološkim ratom”.
“Psihologija se zaista promijenila, jer je tehnički rat najizloženiji rat, sa američkim i kineskim kapitalom koji se kreću svuda”, rekao je Žu.
Huavej se suočio sa zabranama u Australiji i Novom Zelandu, koji su prošle godine zabranili ovoj i kompaniji ZTE da pruže 5G tehnologiju za njihove mreže, navodeći zabrinutost za nacionalnu sigurnost.
Uprkos tome što je kompanija u više navrata poricala navode o špijuniranju i obećavala da će poštovati lokalne zakone, neke evropske zemlje takođe su izrazile zabrinutost zbog kineskog Huaveja.
U jednom od najnovijih slučajeva, Norveška je saopštila da razmatra preduzimanje sličnih koraka protiv tehnološkog giganta. B92