SARAJEVO, Eventualna nova globalna recesija bi na BiH djelovala mnogo više od prethodne, jer su kompanije istrošile sve svoje rezerve i zalihe na saniranje gubitaka ekonomske krize u svijetu koja je počela 2009. godine, izjavio je Srni projekt menadžer Sektora za makroekonomiju Spoljnotrgovinske komore BiH Igor Gavran.
On je istakao da vodeće kompanije u BiH zavise od izvoznih tržišta, od stanja u EU, zemljama potpisnicama CEFTA sporazuma, te o drugim tržištima gdje dominantno izvozimo.
“Konstantan rast cijena energenata, uz nepovoljne vremenske prilike u prethodnoj godini i spor tempo oporavka od recesije u većem dijelu svijeta, jedan je od osnovnih generatora trenda rasta cijena hrane u svijetu”, istakao je Gavran.
Prema njegovim riječima, nije čudno da je u potencijalno kritične zemlje, u smislu mogućih posljedica ovakvih trendova, na sastanku MMF-a i Svjetske banke, ubrojana i BiH, jer zemlja uvozi većinu osnovnih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, dok domaća proizvodnja, kao na primjer žitarica, još uvijek ne zadovoljava potrebe u mnogim segmentima.
“Oporavak u BiH je ograničen na mali dio privrede, prije svega na vodeće izvoznike u metalskoj, posebno autoindustriji, gdje neke kompanije ostvaruju rekordne rezultate i ekspanziju proizvodnje i izvoza, te pozitivne trendove izvoza u industriji namještaja, tekstilnoj i agroindustriji”, naveo je Gavran.
On je naglasio da ni ovaj rast izvoza ne rješava strukturne probleme privrede BiH, pa su neki od značajnih izvoznika istovremeno suočeni s problemima niske profitabilnosti, prezaduženosti, minimalnim primanjima zaposlenih, itd.
“Posljedice recesije u BiH se još uvijek itekako osjećaju. Iako je ona formalno okončana, oporavak još traje i nema rasta ni zaposlenosti, ni životnog standarda. Aktuelna kretanja i najave poskupljenja gasa, električne energije, goriva, povećanja poreskih i drugih opterećenja, minimalna strana ulaganja i drugo ne ulivaju optimizam i trebalo bi da budemo zadovoljni ukoliko se ostvare najave MMF-a i EBRD-a o stopama rasta BDP-a u BiH”, istakao je Gavran.
Gavran je rekao da, kao što je globalna recesija “iznenadila” brojne međunarodne eksperte i demantovala ranije optimistične prognoze, tako ne treba nekritički prihvatati ni aktuelne pesimističke prognoze, već ih treba shvatiti kao ozbiljna upozorenja, zbog kojih se u BiH mora još više potruditi, odnosno izvršiti prevenciju i spriječiti eventualni negativan razvoj situacije.