BANJALUKA, Prva domaća klaonica peradi u RS trebalo bi da “nikne” do aprila naredne godine, što će živinarima olakšati plasman mesa na tržište i otvoriti šansu za povećanje proizvodnje.
Inicijativa za izgradnju klaonice potekla je ljetos od Udruženja tovljača pilića RS, koje okuplja oko 100 farmera sa područja Srpca, Prnjavora i Dervente, u kojima je koncentrisan najveći dio farmi pilića u Srpskoj.
Budući da je RS ostala bez ijedne domaće klaonice i prerađivača pilećeg mesa, za razliku od FBiH, u kojoj ih ima najmanje deset, farmeri su odlučili da se udruže.
Prvobitni plan je bio da klaonica djeluje u sklopu asocijacije udruženih živinara, ali je zbog nedostatka finansija sve prepušteno privatnom preduzeću “Živanić DS” iz Prnjavora.
– Klaonica je trebalo da bude zajednički projekat živinara i firme “Živanić DS”, ali zbog loše finansijske situacije u kojoj su farmeri, od toga smo odustali i plan da kao udruženje osnujemo akcionarsko društvo je propao, jer nije bilo finansijske pomoći države – rekao je predsjednik Udruženja tovljača pilića RS Dušan Simić i dodao da su farmeri pružili podršku firmi “Živanić DS”.
Vlasnik firme “Živanić DS” Desimir Živanić kaže da se odlučio na gradnju klaonice jer im je neophodna da bi zakružili kompletan proces proizvodnje pilećeg mesa.
– Klaonica je jedina karika u lancu proizvodnje piletine koja nam nedostaje i s njom ćemo obezbijediti kvalitet mesa za izvoz u EU. Već smo započeli pripremu dokumentacije, a pregovaraćemo se sa komercijalnim bankama za kredit – rekao je Živanić.
Klaonica će biti locirana u centru živinarske proizvodnje u Gornjim Smrtićima kod Prnjavora sa kapacitetima od 3.500 do 4.000 tovnih pilića na sat, što bi na godišnjem nivou iznosilo više od pet miliona pilića.
– Vrijednost projekta je oko tri miliona KM i gradnja će biti gotova do aprila naredne godine. To će biti prva domaća klaonica u RS koja će farmerima obezbijediti siguran plasman njihovih proizvoda tokom čitave godine – kazao je Živanić.
Prema njegovim riječima, klaonica ima još veći značaj kada se zna da je RS na korak od dobijanja dozvola za izvoz pilećeg mesa u zemlje EU.
– U kontroli i kvalitetu pilećeg mesa se otišlo najdalje u RS. Živinarske farme su najbolje opremljene u konkurenciji farmi na kojima se proizvodi svinjsko ili goveđe meso, zbog čega očekujemo da naredne godine dobijemo zeleno svjetlo za izvoz mesa u EU – kaže Živanić i dodaje da su službe EU već kontrolisale njegovu firmu u Glamočanima za preradu mesa i dale pozitivno mišljenje.
Problemi sve veći
Dušan Simić kaže da su problemi na živinarskim farmama svaki dan sve teži, jer tržište uzima danak.
– Uzgoj tovljenih pilića je težak i mukotrpan posao, a zarada minijaturna. Od preradarstva se loše živi. Cijena uslužnog tova od 30 feninga se nije mijenjala posljednjih 30 godina, a cijene struje, vode i ogreva, koje direktno utiču na našu proizvodnju, uvećane su duplo – rekao je Simić i dodao da prosječan farmer od svog rada ne može ulagati u razvoj farme. Glas Srpske