BEOGRAD, Direktori informatičkih odjeljenja (CIO) u Jugoistočnoj Evropi suočeni su sa “dvojnom stvarnošću” u kojoj istovremeno moraju da održavaju zastarjela tehnološka rješenja Druge platforme i da uvode prednosti koje omogućuju transformativna rješenja Treće platforme, ocjena je International Data Corporation (IDC) Adriatics.
Istraživanje, koje je IDC nedavno sproveo među CIO velikih firmi u Jugoistočnoj Evropi, pokazalo je da je razvoj rješenja baziranih na Drugoj platformi (npr. konsolidacija centara podataka i virtualizacija) kao i nadogradnja infrastrukture još uvijek vrlo visoko na listi prioriteta, navedeno je u IDC-ovom saopštenju.
Međutim, pošto su zbog ekonomske krize posljednjih godina ulaganja u ta područja smanjena, odložena ili čak otkazana, mnoge firme su sada suočene sa zastarjelim sistemima koji se nužno moraju zamijeniti ili ažurirati kako bi se povećala IT efikasnost, a samim tim i efikasnost poslovnih procesa.
Pored zastarjelosti sistema, firme sa ovog prostora imaju i zastarjela shvatanja organizacije, pa u 54 odsto velikih firmi u srednjoj i istočnoj Evropi, CIO nije član uprave, a u 41 odsto firmi investicione odluke vezane za IT sektor donose isključivo izvršni i finansijski direktori koji nisu uvijek upoznati sa IT tehnologijom.
S druge strane, iako su ulaganja u Drugu platformu na ovom području i dalje nužnost, šefovi IT sektora ne smiju da ignorišu globalne trendove Treće platforme. Ti trendovi uzimaju maha i u Jugoistočnoj Evropi i šefovi IT sektora moraju da budu mnogo agilniji kako bi obezbjedili sebi važniju ulogu u firmi u kojoj rade, a onda i efikasnija i modernija rješenja u svojoj djelatnosti u samoj firmi, navedeno je u analizi.
Stručnjak IDC Adriatiksa (Adriatics) za digitalne transformacije Zoltan Komaromi ističe podatak da nove investicije koje bi mogle da omoguće usvajanje inovativnih rješenja čine samo 19 odstro godišnjih IT budžeta, a da održavanje postojećih sistema odnosi 58 odsto.
S takvim odnosom sredstava Komaromi predlaže nekoliko mogućnosti rešenja problema, među kojima i stvaranje malih inkubatora sa sredstvima za eksperimentisanje s novim tehnologijama, poslije čega se može demonstrirati brzi povrat ulaganja. Ukazao je i na mogućnost traženja sredstva iz različitih poslovnih linija, koje u većini slučajeva uz sopstveni odobreni IT budžet imaju i dodatna sredstva.
Za usvajanje i tempiranje novih IT rješenja, važno je dobro procijeniti idealno vrijeme za uvođenje novih tehnologija, kao i njihov nivo u odnou na tehnologiju koju firma već posjeduje, ali i pratiti ostale činioce koji utiču, među kojima je aktivnost konkurencije ne samo zbog nadmetanja, već i radi percepcije ključnih učesnika i upoznavanja samog tržišta, ocjenjeno je u analizi IDC.
IDC je međunarodna firma u industriji informacionih i telekomunikacionih tehnologija koja prati, analizira i predviđa tržišne i tehnološke trendove, omogućavajući klijentima da na osnovu pouzdanih informacija donose strateške odluke vezane za poslovanje, nabavku i korištenje IT opreme i usluga. Sarađuje sa više od hiljadu analitičara u više od 110 zemalja. Tanjug