KOPAONIK, ,,Srpskom Davosu” postalo je, izgleda, jasno da nevidljiva ruka tržišta nije svemoguća ako joj ne pripomogne država, ali mnogo drugačija od ove.
Teške ekonomske posljedice, nesreće i zablude posljednje decenije prošlog i prvih deset godina ovog vijeka, Srbija može da izliječi samo novom industrijalizacijom – poruka je ovogodišnjeg ,,Biznis foruma” sa Kopaonika. Srbija ubrzano stari, mladi i obrazovani je napuštaju.
Imamo nikad više penzionera i manje zaposlenih. Srbija nema vremena da odlaže ono što mora da učini. Opstanak i budućnost donose samo dobro odmjerene i brzo sprovedene političke i ekonomske odluke. Dakle, nova industrijalizacija je uslov opstanka.
Zaokret ka industriji već ozbiljno kasni, čulo se, ali bolje i kasno nego nikada. Zato podizanje nove industrije koja će donijeti nova radna mjesta i veći izvoz, mora početi odmah. ,,Sposobnost nacije da opstane pokazuje vrijednost njenog izvoza”, poručio je biznismen Milan Beko.
– Pokazali smo u prošlom vijeku da znamo i možemo, što znači da nije nemoguće – reče Toplica Spasojević, jedan od vodećih ljudi srpske poslovne zajednice.
Umjesto mantre ,,naivnog liberalizma”, kako se više puta čulo na ,,Srpskom Davosu”– nevidljiva ruka tržišta nije svemoguća. Potrebna joj je veoma vidljiva i jaka država, inače nove industrijalizacije neće biti – rekao je premijer Ivica Dačić i pozvao ekonomiste, privrednike i bankare da zajedno sa državom pišu novu razvojnu ekonomsku politiku.
Privatna inicijativa je svuda bila pokretačka snaga i izvršilac nove industrijalizacije. Potvrđeno je da privatni sektor to najbolje radi. On u Srbiji danas stvara polovinu nove vrijednosti i tri četvrtine profita. On može da pokrene privredni rast.
– Privatni sektor to može sam ako država odredi pravila slobodne konkurencije i tržišne ekonomije – rekao je Beko.
– On je pokretač privrednog rasta tamo gdje ima državu za partnera.
Po riječima ministra finansija i privrede Mlađana Dinkića, koliko god da kasni, Srbija već obnavlja staru i stvara novu industriju. Ove godine ona će, uz poljoprivredu, povećati izvoz za četvrtinu, sa prošlogodišnjih 8,8 na 11 milijardi evra. Nova ,,Fijatova” fabrika automobila u Kragujevcu se zahuktava. Sada se u Srbiji proizvodi 80 odsto dijelova za ,,fijat 500-L”. Uvoze se samo motor i mjenjač, koji čine 11 odsto vrijednosti tog automobila.
Izvoz velikog kragujevačkog ,,fiće” u 2013. vrijedjeće najmanje 1,5 milijardi evra. Izvoze i nove dijelove fabrike za automobilsku industriju. Ima ih 150.
Ali, treba nam još jedna fabrika automobila. Ako u aprilu Rusi odobre bescarinski uvoz putničkih vozila iz Srbije, kaže Dinkić, dolazak još jednog proizvođača biće izvjesniji. Vlada će nastaviti da privlači strane investicije. Očekuje još velikih igrača, za koje bi radila mala preduzeća.
Bitno je da Srbija ima Strategiju razvoja industrije do 2020, usvojenu krajem 2011. U njoj su prioriteti i načini njihovog ostvarivanja. Uzdanice privrednog razvoja zemlje i njenog naretka su automobilska, industrija informacionih tehnologija, poljoprivreda i prehrambena industrija, ali i energetika, proizvodnja sirovina i repromaterijala.
O ovom dokumentu svoju riječ kazaće poslodavci, kao i članovi Nacionalnog savjeta za privredni oporavak, ali i nauka. U njegovo sprovođenje biće uključena sva ministarstva.
Izgradnju nove industrije država će podsticati raznim mjerama. Razvijaće industrijske parkove, ali će primjenjivati i već oproban model podrške ,,Fijata” i drugih kompanija iz automobilske industrije. Taj model biće okosnica sistema podrške najavljenog za ulaganja Emirata – u izgradnju industrije poluprovodnika, kao i izrada i izvoz softera, poljoprivrednih proizvoda.
Budući sistemi za navodnjavanje povećaće proizvodnju hrane, a veći devizni priliv od izvoza smanjiće spoljnotrgovinski deficit zemlje i donijeti nova radna mjesta.
Kad dođu veliki, za njih će raditi mala i srednja preduzeća. Taj model povezanosti treba da zaustavi rast nezaposlenosti već do kraja ove godine, a u narednim da se povećava.
Nova industrija zahtijeva nove ljude sa novim znanjima, više puta je ponovljeno i na jubilarnom dvadesetom kopaoničkom ,,Biznis forumu”, čija je osnovna tema upravo bila ,,Reindustrijalizacija i prateće teme.” Politika