BRISEL , Evropska komisija predložila je ove sedmice nova pravila kojima želi poboljšati sigurnost potrošačkih proizvoda na evropskom tržištu i nadzor tržišta svih neprehrambenih proizvoda, uključujući one uvezene iz trećih država, saopšteno je iz Brisela.
Dva zakonska prijedloga nadopunjuje i višegodišnji plan za nadzor tržišta koji predviđa 20 konkretnih mjera koje bi trebalo provesti kako bi se poboljšao tržišni nadzor po postojećem zakonskom okviru, dok nova pravila ne stupe na snagu, što se očekuje 2015.
“Govorimo o tržištu, potrošačkim proizvodima, vrijednom gotovo bilion evra na godinu, izuzevši hranu”, rekao je povjerenik za industriju i preduzetništvo Antonio Tajani.
“Velika većina tih proizvoda je sigurna, ali ne uvijek”, rekao je.
Svake godine na evropsko tržište stignu na stotine opasnih proizvoda, uključujući one sa zabranjenim hemikalijama i igračke s kojima bi se djeca mogla ugušiti.
Godine 2011. potrošači su aktivirali evropski sistem za uzbunu na opasne proizvode RAPEX 1.556 puta, rekao je Tajani. Dvadeset i sedam odsto tih slučajeva odnosilo se na odjeću i tekstil, 21 odsto na igračke, 11 na motorna vozila, osam na kućanske aparate i sedam odsto na kozmetiku.
Prijedlozima se predviđaju, među ostalim, i mjere za bolje utvrđivanje porijekla proizvoda.
Prihvate li ih Evropski parlament i države članice, proizvođači će morati navesti državu porijekla, ime i adresu na ambalaži svih potrošačkih proizvoda.
Trenutno je deset odsto nesigurnih proizvoda na evropskom tržištu nepoznatog porijekla
“Zahvaljujući novom propisu, opasnim proizvodima može se lakše utvrditi izvor, a saradnja s vlastima za nadzor tržišta države prijekla može spriječiti njihov dolazak na tržište,” rekao je povjerenik za zdravlje i zaštitu potrošača Tonio Borg.
Velika opasnost su proizvodi koji u EU dolaze iz trećih država.
“Bolja koordinacija kontrola sigurnosti proizvoda, posebno na vanjskim granicama EU-a, eliminisaće nepravednu konkurenciju nečasnih ili kriminalnih operatera”, rekao je Tajani.
Po sadašnjim propisima, ako jedna država članica odobri prodaju nekog proizvoda, proizvođač ga može distribuisati u cijeloj Uniji. Hina