BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik je izjavio da je fabrika “Nova drvna industrija Vrbas” jedna od važnih industrijskih kapaciteta ove vrste proizvodnje u Republici Srpskoj.
Dodik je u izjavi novinarima nakon obilaska fabrike “Nova drvna industrija Vrbas” rekao da Vlada RS podržava poslovnu orjentaciju koja ide za tim da se u ovoj fabrici proizvodi namještaj i da upošljava što više ljudi.
On je podsjetio da ova fabrika nije radila pet godina, da se dvije godine provodio stečajni postupak i da je kompanija “Niskogradnja” iz Laktaša kupila ovu fabriku u stečajnom postupku.
Dodik je izrazio zadovoljatvo što je novi vlasnik fabrike nastavio sa ranijom proizvodnjom, ističući da su neki htjeli ovu fabriku kupiti u stečaju kako bi srušili fabriku i da prave neke druge objekte.
“Za Vladu RS je najvažnije je to da imamo produkciju, da imamo proizvodnju i neke nove vrijednosti”, rekao je Dodik i naglasio da je prodaja proizvoda “Nove drvne industrije Vrbas”na evropskom tržištu dogovorena za narednih deset godina.
On je rekao da u fabrici rade bivši radnici, ističući da novi vlasnik nije imao obavezu da zapošljava bivše radnike, ali da je njegov prioritet bio bivši radnici.
Vlasnik Kompanije “Niskogradnja” Laktaši koja je kupila Drvnu industriju “Vrbas” Ljubomir Ćubić je rekao da “Nova drvna industrija Vrbas” zapošljava 260 ljudi, te da se planira zapoljšavanje još 200 radnika.
On je podsjetio da je Kompanija “Niskogradnja” iz Laktaša na stečajnoj licitaciji kupila “DI Vrbas” za 18.5 miliona KM , te da je za rekonstrukciju i reparaciju mašina uloženo oko 12 miliona KM.
Ćubić je rekao da su svi bili naklonjeni da “Nova DI Vrbas” počne što prije sa radom i Vlada RS i Administrativna služba i dodao da je fabrika 1, oktobra kompletirana svoju proizvodnju i radi punim kapacitetom.
Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović je rekao da je izrazio zadovoljstvo što je novi vlasnik fabrike ponovo pokrenuo proizvodnju, naglasivši da zapošljavanje 260 radnika nije malo za Banjaluku.
“Ranije velike firme kao “Jelšingrad”, “Banjalučka pivara”, “Vitaminka” , “DI Vrbas”, Tvornica obuće koje su zapošljvale velikiu broj ljudi na sreću danas funkcionišu”, rekao je Davidović i kao problem naveo “Čajavec” i “TAS” i pogon “Hladno valjane trake” , ističući da bi se, ukoliko i ove fabrike počele sa radom, Banjaluka približila proizvodnji prije rata.
Davidović je rekao da je danas broj zaposlenih u Banjaluci prevazišao 1991. godinu, te rekao da će gotovo sva proizvodnja “Nove DI Vrbas” ići u izvoz, što će po njegovim riječima, direktno doprinjeti smanjenju debalansa uvoz – izvoz i RS i Banjaluke.
Direktor “Nove DI Vrbas” Dragiša Kalinić je rekao da su od 1. oktobra ove godine sve funkcije u pogononim fabrike započele sa radom , ističući da ranije nije radila lakirnica, naglasivši da će u istoriji razvoja ovog preduzeća ovaj datum biti obilježavan kao dan preduzeća.
Kalinić je istakao da su od 260 radnika 225 stari radnici, te da se planira zapošljavanje još 200 radnika, kako bi se ispunila planirana aktivnost za narednu godinu koji iznosi oko 25 miliona KM.
“Uglavnom smo orjentisani na izvoz , tržište izvan BiH i to Hrvatsku, Crnu Goru, Srbija, Makedonija i Slovenija, kao i rusko tržište, tržište Švedske, a pregovaramo i o izvozu u Austriju i italijansko tržište”, rekao je Kalinić i podsjetio da je ova fabrika radila i za tržište Amerike.
Kalinić je istakao da će na tržište uskoro izaći i sa novim proizvodima.
“Nova DI Vrbas” je sa radom počela u maju ove godine.