BANJALUKA, “Nova banka Banja Luka”, praktično je jedina banka u Republici Srpskoj (RS) s većinskim domaćim vlasništvom, pa je ta finansijska institucija postala interesantna potencijalnim stranim investitorima, izvijestili su lokalni mediji.
Prethodno je ruska “Sber banka” preuzela “Volksbank banku”, a i “Hipo banci” predstoji privatizacija.
“U tom kontekstu ‘Nova banka’ je potpuno spremna za novo partnerstvo i u infrastrukturnom i u kadrovskom smislu, što je sasvim prirodno za status brenda koji imamo u ovdašnjem finansijskom sektoru, potvrdio je direktor Milan Radović za novinsku agenciju Fena iz Bosne i Hercegovine (BiH).
Direktor Radović je istakao da je “Nova banka” „zrela“ za akviziciju, možda i sa nekom postojećom bankom u drugim dijelovima BiH
“Nova banka” koja je dominantna u Republici Srpskoj (RS), djeluje takođe u Mostaru, Sarajevu i u Tuzli.
Takva tržišna zastupljenost navodi na logiku da bi “Nova banka” mogla da realizuje zajednički interes u formi objedinjenog prisustva na tržištu sa bankom koja je prvenstveno usmjerena na Federaciju BiH.
“Naša aktiva je milijardu i 200 miliona konvertibilnih maraka (KM) i time smo se svrstali među tri banke u BiH u srednjoj grupi koje imaju aktivu od milijadu do dvije milijarde KM,” naveo je Radović.
Radović je kao najbitniji pokazatelj u poslovanju “Nove banke Banja Luka” istakao rast pasive, odnosno, štednje koji je dostigao iznos od 90 miliona KM, ali i rast kapitala pošto je banka osnažena ove godine sa osam miliona KM.
Dobit koju je banka napravila u ovoj godini opet će biti raspoređena u osnovni kapital, a uslijediće i jedna emisija subordiniranih obveznica da bi bila osnažena poziciju kapitala koji je, zajedno sa štednjom, za “Novu banku” najbitnija stvar.
Zato u narednih šest mjeseci u “Novoj banci” planiraju da kapitalnu osnovicu povećaju za 20 miliona KM.
“To je dobra poruka i štedišama i depozitarima da banka ulaže u svoj razvoj što rezultuje daljim učvršćivanjem pozicije same banke na tržištu”, poručio je direktor.
Radović je dalje kazao kako ne očekuje povećanje kamatnih stopa.
“Mislim da su banke u BiH održale nivo kamata koje su imale 2008. i do nekog značajnijeg povećanja nije došlo. Naprotiv, došlo je do određenog smanjenja kamata”, naveo je Radović.