OSLO, Norveška je ukinula suspenziju na razvojna sredstva za članicu EU, Mađarsku, čime je okončana 19-mjesečna diplomatska pat pozicija.
Do ove pozicije došlo je zbog načina kontrole novca, a Budimpešta je obećala da se neće miješati u raspodjelu sredstava.
Najavljujući nastavak isplate, norveški ministar za evropske poslove Vidar Helgesen rekao je u parlamentu da je zvanična Budimpešta pored obećanja odbacila i optužbe za utaju poreza, prenosi agencija Rojters.
“Mađarske vlasti su sada obećale da će se držati potpisanih sporazuma. Ovo je i poruka za EU, u smislu da pokazuje kako je moguće riješiti ovakve slučajeve na principijelan način”, rekao je Helgesen za britansku agenciju.
Norveška, koja nije članica EU, uplaćuje stotine miliona evra godišnje zemljama centralne i južne Evropi da bi one poboljšale svoje privrede i poduprle demokratiju, očuvanje životne sredine i ljudska prava. Zauzvrat, Oslo dobija pristup širokom broju tržišta zemalja EU.
Međutim, prošle godine je ta skandinavska zemlja zamrzla većinu od 153,3 miliona evra planiranih uplata Budimpešti, optužujući vladu da pokušava da utiče na trošenje tih sredstava, što predstavlja kršenje ugovora, i da vodi politiku nedemokratskog gušenja organizacija civilnog društva.
Budimpešta je prethodno pokrenula pravnu istragu protiv organizatora i korisnika fonda “Norveški grantovi”, navodeći da ta skandinavska zemlja pomaže promociju političkih ciljeva opozicionih grupa.
Kriza se produbila u septembru 2014. kada je mađarska policija pretresla kancelarije nevladine organizacije koja distribuira norveška sredstva.
Šef kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana, Janoš Lazar, rekao je danas da su dvije zemlje postigle “konstruktivan dogovor” što se tiče ranijih uplata, koji će omogućiti Madarskoj da povuče sredstva, iako su razmimoilaženja ostala.
“Što se tiče sredstava za 2014-2020. nismo složni po pitanju toga ko bi trebalo da distribuira sredstva. Insistiramo na tome da bi vlada trebalo da donosi odluke”, rekao je Lazar na konferenciji za novinare.
Period norveškog finansiranja članica EU je prvobitno bio oročen do kraja 2014. a onda zamijenjen novim krugom. Dugi pregovori o ukupnom obimu sredstava tek su nedavno zaključeni, a sada predstoje pregovori sa svakom pojedinačnom zemljom o tome kako da se raspodjele sredstva. Tanjug