BUDVA, Poslije pet „posnih“ ljeta, brojnih obećanja, pa i „političkih otvaranja“, svojevremeno najpoznatije jadransko ljetovalište, grad-hotel Sveti Stefan, otvorio je u subotu svoje kapije.
Reporter „Novosti“ bio je prvi novinar koji je u „pratnji“ predstavnika zakupca, singapurske kompanije „Aman rizorts“, zakoračio na uglavnom obnovljeno poluostrvo.
– Dan se namjestio prema događaju – smješi se Kevin Bruk, glavni menadžer hotela, aludirajući na sunce koje je u širokim mlazevima, poslije višednevne kiše, palo na nove, crvene krovove poluostrva. Novinari su prvi posjetioci, a već u ponedjeljak stižu i prvi gosti. Englezi.
Šetnju po „Svecu“ počinjemo od recepcije, koja je na samom ulazu. Isti gabariti, samo novi enterijer. Tako je svuda uz tesne uličice, koje vode lijevo i desno. Spolja sve kao i vijekovima unazad. Zastajemo na najvećem trgu grada, kod čuvenog „bunara želja“, gdje su u tišini stoljetnih čempresa, ranih sedamdesetih odmarali Sofija Loren i Karlo Ponti, dok je za susjednim stolom, Alberto Moravija bilježio svoje impresije. Novinarsku prethodnicu dočekuju momci i djevojke sa crnogorskom lozovačom, kanapeima od bakalara, toplom gibanicom.
– Eksterijer je ostao isti, kako je i dogovoreno prilikom preuzimanja Svetog Stefana – priča Bruk. – Promijenjena je i to potpuno unutrašnjost apartmana u kojima će odmarati bogati i slavni.
Zastajemo ispred nekadašnje vile 118 u kojoj su pored slavnog italijanskog para, odmarali Monikla Viti i Marina Vladi, Džeremi Ajrons, Ingemar Stenmark, prinčevi i prestolonasljednici, bogati šeici. Vila sada nosi ime „Aman-Sveti Stefan“ i sada nosi broj 22. Namještaj (kao i u ostalim apartmanima) skrojen od lijepog drveta po zamisli majstora iz Beograda, drveni podovi, kamin od kamena, kupaonica kao iz starih filmova.
Marija Delibašić, mlada Podgoričanka koja je „zadužena“ za ovaj objekat, kaže da dnevni najam najluksuznije vile staje 2.500 evra. U doba eks-Jugoslavije, ovdje su gosti plaćali spavanje od 1.000 do 1.500 dolara.
Ostali apartmani su tipa „kotidž“ (pogled na more, dnevna i spavaća soba, kupatilo i kuhinja), a nešto skromniji su apartmani tipa „vilidž“. Zavisno od toga cijena dnevnog zakupa je od 700 do 1.500 evra.
Uglavnom je mlada posluga, 90 odsto iz Crne Gore. Tanja Perović, koja brine o jednom od apartmana studirala je u Grčkoj, a govori i engleski i španski.
– Postoji i izvjestan kontinuitet – objašnjava nam Ivan Mladenović, zadužen za ljudske resurse. – Miljan Kastratović, menadžer za plaže, sin je jedne od legendi grada-hotela Baja Kastratovića, nekadašnjeg šefa konobarske ekipe, koji je uspio da „umiri“ najrazmaženiju zvjezdu svjetskog filma Klausa Kinskog, koji je bio ljut što ne može u vilu 118 jer ju je tada zakupila Sofija Loren. Kastratović je svojim šarmom uspio da odmor Kinskom učini lijepim i u drugom apartmanu.
Na bloku 25, koji „gleda“ prema Budvi, druga slika. Tamo su u toku radovi na izgradnji bazena, a za koji dan će početi i obnova (ne)sporne crkve Aleksandra Nevskog, koja je otkrivena kada je obnova počela, a koju su 1959. porušili komunisti. Ona je najstarija od ukupno četiri crkve na „Svecu“.
– Stigao je projekat za obnovu crkve, pa će ona, kao i bazen uz nju, biti završeni do kraja maja – obećava Kevin Bruk, uz napomenu da samo ne treba brinuti o gostima. Oni će punih „buđelara“ stizati cijelog ljeta.
Zakup na 30 godina
Grad-hotel je zajedno sa hotelom „Miločer“ HTP „Budvanska rivijera“ izdala u tridesetogodišnji zakup „Aman rizortsu“ januara 2007. Obnova je kasnila, između ostalog i zbog sporenja oko toga kako i kada obnoviti crkvu Aleksandra Nevskog. „Aman“ je u poslove na obnovi uključio grčku Restis grupu, kao i firmu „Adrijatik propertis“ na čijem je čelu crnogorski zet, Grk Petros Statis. „Svetac“ sada ima znatno manje kreveta nego prije zakupa kada ih je bilo više od 200. Dobilo se međutim na kvalitetu, i zakupac vjeruje da će ovdje od ljetos odmarati bogati gosti iz cijelog svijeta. Prije svih Englezi, Rusi, Amerikanci. Novosti