PEKING – Kina je najambiciozniji geopolitički partner Grčke i to predstavlja veliku brigu za Evropsku uniju, piše Njujork tajms.
Pored ekonomskih posljedica, kineski novac ima i značajnu političku ulogu.
Grčka je prošle godine pomogla zaustavljanje zajedničke izjave EU o kineskoj agresiji u Južnom kineskom moru.
Vlasti u Atini su u junu blokirale izjavu EU kojom se osuđuje kršenje ljudskih prava u Kini. Grčka se nekoliko dana potom pobunila protiv strožih kontrola kineskih investicija u Evropi.
Kineska brodska kompanija (COSCO), kompanija u državnom vlasništvu, 2016. godine preuzela je većinski dio grčke luke Pirej.
Vlada u Pekingu smatra Pirej glavnom kapijom za kineski izvoz u južnu, istočnu i centralnu Evropu, ali i glavnim centrom za prekomorski transport preko i oko Sredozemnog mora.
Kina želi da Pirej ima ključnu ulogu u velikom infrastrukturnom projektu “Jedan pojas, jedan put” – novom putu svile u Evropi, navodi američki list.
Dok je Njemačka tretirala Grčku kao “delikventa” u Evrozoni, Kina je postala njihov najpouzdaniji prijatelj.
“Dok su se Evropljani ponašali prema Grčkoj kao srednjovekovne pijavice, Kinezi su nastavljali da donose novac”, rekao je član Sirize i poslanik u grčkom parlamentu Konstans Douzinas.
Kina je već iskoristila svoje “političke mišiće” da ostavi veliki geopolitički trag u Africi i Južnoj Americi.
Kako navodi Njujork tajms, Peking je godinama ulagao značajna sredstva u EU, svog najvećeg trgovinskog partnera, ali sada zabrinjava činjenica da Kina koristi svoju ekonomsku snagu za jačanje političkog uticaja u Evropi.
EU strahuje zbog kineske kupovine u slučaju glasanja o izjavi kojom bi se osudilo kršenje ljudskih prava u toj zemlji, ali i potcenjivanje mogućnosti Unije da govori jednim glasom.
Analitičari navode da Peking bira manje zemlje kojima je neophodan novac, poput Španije i Portugala, ali i drugih koje još pate od ekonomske krize, poput Mađarske u čiju železnicu Kina ulaže milione. List podsjeća da je Budimpešta takođe blokirala izjavu o kineskoj agresiji u Južnom kineskom moru.
Oni naglašavaju da je veto grčkog premijera Aleksisa Ciprasa uslijedio nakon posjete samitu u Kini u maju, gdje su dvije strane potpisale sporazume o više milijardi kineskih investicija u Grčku. ATV