BERLIN, Njemačka vlada uskoro bi mogla da bude prinuđena da otplati više stotina miliona evra na ime obveznica koje su izdate poslije Prvog svjetskog rata i čiju je otplatu 1933. godine obustavio Adolf Hitler.
Jedan sud u američkoj saveznoj državi Florida dopustio je tužbu privatnih investitora koji su se udružili u firmu pod imenom “World Holdings” sa sjedištem u Tampi u Floridi.
Njemačka je nakon Prvog svjetskog rata raspisala zajam da bi mogla da finansira obnovu zemlje. Ubrzo pošto je 1933. postao “kancelar Rajha” Adolf Hitler je obustavio otplate.
Tužioci iz Floride sada zahtijevaju otplatu na ime obveznica i kamatu od preko 450 miliona dolara (347 miliona evra). Sud je tužbu proglasio opravdanom i ocijenio da procedura “ne može biti zaustavljena uz obrazloženje da je SR Njemačka suverena inostrana država”.
Do sada se Njemačka u tom pravnom sporu pozivala na to da je najveći dio obveznica otplaćen poslije Drugog svjetskog rata. Ukazano je, takođe, da su veliki dio obveznica pred kraj rata ukrali vojnici sovjetske armije. A da bi oni koji sada imaju obveznice bili priznati kao stvarni pravni vlasnici koji imaju pravo na isplatu, potreban je opsežan sudski postupak u Njemačkoj.
Tema nikako nije nova za Njemačku. I više od 90 godina od kraja Prvog svjetskog rata njemačke poreske platiše plaćaju posredno dugove iz tog vremena. Savezna agencija za finansiranje je i ove godine ponovo otplaćivala dugove i kamate na ime posljedica rata i one će se nastaviti barem do oktobra. Do tada će ujedinjena Njemačke na ime dugova iz vremena Prvog svjetskog rata otplatiti devetocifrenu sumu.
Prema njemačkom stavu, da bi dug na ime obveznice bio otplaćen, vlasnik, prema ugovoru iz 1953, mora da dokaže da su se papiri od početka 1945. nalazili izvan Njemačke.
Tužioci iz Floride, međutim, smatraju da to nije neophodno ako je vlasnik obveznica priznao Londonski ugovor, koji je takođe potpisan 1953. i kojim se Njemačka obavezala da će isplatiti dio predratnih dugova.
Njemačka strana sada navodi da “World Holding” nije nikada zatražio ocjenu vrijednosti obveznica koje posjeduje, kao i da je Londonskim sporazumom iz 1953. isključena mogućnost tužbe za otplatu dugova po obveznicama pred američkim sudovima.
Šef kompanije “Exotix USA”, koja se specijalizovala za “trgovinu egzotičnim i nelikvidnim obveznicama” Amir Zada rekao je da obveznice kao ove o kojima je odluku donio sud u Floridi mogu da imaju samo istorijsku vrijednost za kolekcionare ili i stvarnu novčanu vrijednost. On kaže da se monetarna vrijednost određuje na osnovu ranijih kamata i porasta cijene zlata. Kako trenutno nema tipične vanberzanske vrijednosti za ovakvu aktivu, može se samo nagađati kolika je tržišna vrijednost tih papira.