BERLIN, Šef Saveza njemačkih sindikata (DGB) Mihael Zomer zatražio je na centralnoj prvomajskoj manifestaciji u Bremenu da se uvede prinudni kredit od bogataša da bi se spasila preduzeća ugrožena krizom i ublažile posljedice recesije u kojoj se nalazi Njemačka.
Novac iz tih kredita, koji bi se kasnije vraćali sa kamatom, trebalo bi da ide u poseban državni fond iz kojeg bi se davale državne garancije i otkupljivalo učešće u posrnulim preduzećima.
“Oni koji su prouzrokovali krizu moraju i da plate, i to takodje i svojim privatnim vlasništvom”, rekao je Zomer u Bremenu.
Lider DGB-a je podsjetio da svaki primalac socijalne pomoći, odnosno pomoći za dugoročno nezaposlene mora da založi svoj imetak prije nego što dobije državnu pomoć, pa zato isti princip mora da važi i zabogate i superbogate.
“Državi je potreban veći prihod, i to od onih koji sebi mogu da priušte da daju novac”, rekao je Zomer.
Pored prinudnog kredita, šef njemačkih sindikata zatražio je i povećanje najviše poreske stope, povećanje poreza na nasljeđe za “stvarno bogate”, kao i puno oporezivanje prinosa od kapitala.
Predsjednik sindikata zaposlenih u javnim službama Ver.di Frank Bzirske je na manifestaciji u Manhajmu zatražio da se na menadžerske plate uvede porez od 80 odsto, kao što je to bio slučaj u SAD u vrijeme velike ekonomske krize tridesetih godina prošlog vjeka.
Sindikalne vođe su u više gradova na prvomajskim skupovima na kojima se okupilo preko pola miliona ljudi izrazili i nezadovoljstvo time što država daje milijardsku pomoć i garancije bankama i zatražili da na isti način pomogne i ugroženim firmama u industriji.
Uoči Praznika rada Savezna agencija za rad saopštila je da je u aprilu bez posla bilo 3,56 miliona ljudi. To je doduše za 25.000 manje nego u martu, ali 150.000 više nego u aprilu 2008. zbog čega stručnjaci smatraju da ovi podaci potvrđuju da kriza sve žešće pogađa njemačko tržište rada.
Stručnjaci predviđaju da bi, ukoliko bruto društveni proizvod zaista opadne za šest odsto ove godine, broj nezaposlenih mogao da poraste na četiri miliona, dok bi krajem 2010. bez posla moglo da bude i do pet miliona Njemaca.