BERLIN, Njemački kontrolori leta su juče, kao nezadovoljavajuće, odbacili kompromisne ponude poslodavca i najavili za ovu sedmicu štrajk, ali, istovremeno iznijeli i spremnost za dalje pregovore o zahtjevima za poboljšanje materijalnog položaja i statusa zaposlenih.
Mediji naglašavaju da štrajk mora biti najavljen unaprijed najmanje 24 sata i daju opširne savjete putnicima kako da se izbore sa mogućim saobraćajnim haosom.
Uprkos spremnosti za štrajk, kontrolori leta su se izjasnili za dalje razgovore sa svojim poslodavcem, Njemačkom službom za sigurnost leta (DFS) i, ukoliko bi do srijede došlo do razgovora, onda bi postojala mogućnost da se štrajk još izbjegne, javljaju mediji.
Prošlog petka su propali pregovori između sindikata kontrolora leta i DFS, a obje strane prebacuju krivicu jedna na drugu.
Kontrolori leta traže povišicu od 6,5 odsto retroaktivno 12 mjeseci, dok im poslodavac nudi 3,2 odsto, počev od 1. avgusta i jednokratnu isplatu u iznosu od 0,8 odsto bruto godišnje zarade.
Kontrolori kažu da se ne radi samo o novcu, nego i o tome da se problemi, vezani za manjak osoblja i dosta prekovremnih sati razriješe, pošto bi to moglo da jednog dana, upozoravaju, bude na štetu sigurnosti leta.
Njemački kontrolori leta se, u poređenju sa evropskim, nalaze na skali zarada u prvoj trećini – prema nepotvrđenim podacima koje prenose njemački mediji, najbolje zarađuju španski kontrolori – kažu, čak do 350.000 – što se objašnjava velikim brojem prekovremenih sati rada.
Zarade od 72.000 do 130.000 evra godišnje
Koliko zarađuje jedan njemački kontrolor leta zavisi od puno faktora-jedan od najvažnijih je na koliko frekventnom aerodromu radi.
Početnik na manje prometnom aerodromu, recimo u Erfurtu, zarađuje godišnje osnovnu bruto platu od 72.000 evra, dok na najfrekventnijem njemačkom i evropskom aerodromu u Frankfurtu taj iznos je oko 100.000 evra. To ne izgleda kao velika cifra, ali, kako navode mediji, to nije sve jer oni u prosjeku dobijaju još oko 1.000 evra neto svakog mjeseca za noćni rad ili rad preko vikenda.
Onaj ko kao ”supervizor” radi na njemačkim aerodromima dobija do 130.000 bruto godišnju zaradu. Tanjug