BERLIN, Njemački ministar spoljnih poslova Gvido Vestervele izjavio je danas da Berlin želi da Britanija ostane aktivan dio EU, komentarišući govor britanskog premijera Dejvida Kamerona o budućim odnosima Londona i Brisela.
“Njemačka želi da Velika Britanija ostane aktivan i konstruktivan dio EU “, rekao je Vestervele i dodao da nije prihvatljivo da države biraju samo one aspekte članstva u Uniji koji su joj prihvatljivi.
Kameron je u govoru obećao građanima referendum o članstvu u EU do 2017. godine i založio se za “fleksibilniju, adaptivnu i otvorenu EU”. On je rekao da želi nove razgovore o odnosima Britanije i EU.
Švedski ministar spoljnih poslova Karl Bilt izjavio je da bi previše fleksibilnosti rezultovalo podjelama unutar EU.
“Fleksibilnost zvuči u redu, ali ako Evropa počne da funkcioniše u 28 različitih brzina, na kraju nema nikakve Evrope, nego ostaje samo zbrka”, tvrdi Bilt.
Finski ambasador u Londonu Peke Huhranijemi rekao je da bi Kameronov govor mogao da izazove nervozu i neizvjesnost u EU i da će se u budućnosti voditi teški pregovori.
“Finska nikada ne bi poželjela da Britanija napusti EU, jer bismo time izgubili važnog trgovinskog saveznika”, rekao je Hutanijemi.
Joška Fišer, bivši njemački ministar spoljnih poslova, ocijenio je za veb izdanje “Zidojče cajtunga” da bi referendumska politika britanskih konzervativaca mogla da pokrene dinamiku tešku za kotrolisanje, koja bi mogla da dovede do neželjenog izlaska Britanije iz EU.
“Za EU bi istupanje Britanije bio težak udarac, ali bi to za Britance bila prava katastrofa. Uvjerenje da bi EU mogla da pokrene nove pregovore, a da Njemačka to podrži, ravno je vjerovanju u čudo”, rekao je Fišer.
Tomas Majer, urednik evropske rubrike u austrijskim listu “Standard” smatra da je poslije Kameronovog govora i jučerašnje proslave Jelisejskog sporazuma jasno da je Evropi više nego ikada ranije potrebna njemačko-francuska osovina.
“Na Britaniju se ne možemo osloniti, torijevci su odlutali”, ocijenio je Majer.