BERLIN, Stranice na njemačkom jeziku on-lajn enciklopedije Vikipedije (Wikipedia), čija je pouzdanost često dovođena u pitanje, zapravo su pouzdanije od on-lajn izdanja najprestižnije među njemačkim klasičnim enciklopedijama.
To je zaključak magazina “Štern” čiji će se novi broj danas pojaviti u prodaji, koji je naslovnu stranu posvetio tom dosijeu.
“Štern” je zatražio od jednog privatnog kabineta specijalizovanog za “naučno proučavanje informacija”, da analizira 50 nasumično izabranih članaka od njih 673.000 koliko ih ima njemačka Vikipedija. Pristup Vikipediji je besplatan.
Tekstovi sa Vikipedije potom su upoređeni sa člancima on-lajn verzije enciklopedije Brokhaus kojoj se pristup naplaćuje.
“Na iznenađujuć način Vikipedija je ta koja je prošla test, čak i u rubrici ‘tačnost'”, piše “Štern” koji objavljuje zaključke istraživanja.
Tim stručnjaka je ocjenjivao svaki tekst ocjenama od 1 do 6, prema sistemu koji važi u njemačkim školama: 1 se dodeljuje kao odlična ocjena, dok se 6 daje za nedovoljan rezultat.
Test se ticao tačnosti, iscrpnosti, aktuelnih podataka i jasnoće tekstova.
Vikipedija je dobila prosječnu ocjenu veću od protivkandidata u 43 od 50 slučajeva. Tako je prosječna ocjena za analizu tekstova, čije su teme bile veoma raznovrsne – od penicilina do Mojsija – za Vikipediju iznosila 1,7 a za Brokhaus 2,7.
Ocjenjeno je i da tekstovi Vikipedije sadrže aktuelnije podatke. Tako je članak o operskom pjevaču Lučanu Pavarotiju koji je preminuo 6. septembra, istog dana aktuelizovan tim podatkom, dok Brokhaus do 2. decembra nije imao taj podatak.
Višejezična on-lajn enciklopedija Vikipedija, neprofitni projekat koji odbija da se finansira reklamama, počiva na doprinosima korisnika interneta, koji redovno obogaćuju i ispravljaju njen sadržaj. Od kako je pokrenuta, 2001. godine, njen uspjeh ne opada.
Administratori sajta i sami navode da ne garantuju tačnost informacija koje sadrži Vikipedija.
Poslje engleskog sa nešto više od dva miliona članaka, njemački jezik je najzastupljeniji u Vikipediji (673.000 članaka). Sljedi francuski sa 590.000 članaka, a postoje verzije na ukupno 252 jezika i dijalekata. Verzija na srpskom je na 29. mjestu sa oko 57.000 članaka.