BERLIN, Njemačkoj će do 2030. godine nedostajati šest miliona radnika, a kako bi taj problem riješila, vlada želi, uvođenjem “Plave karte EU”, da pojednostavi dolazak visokoobrazovanih radnika iz zemalja koje nisu članice Evropske unije, prenosi Dojče vele.
Odlukom Brisela iz 2009. godine, visokokvalifikovanim radnicima iz zemalja koje nisu članice EU trebalo bi omogućiti jednaka prava, a njemačka Vlada uzela je tri godine vremena da u djelo provede tu odluku i uvede “Plavu kartu EU”.
Najveća prepreka za dolazak na njemačko radno tržište do sada je bio dokaz o zaradi, koji su radnici iz zemalja koje nisu članice EU morali da dostave. Minimalna zarada je morala da bude 66.000 evra godišnje, ali je to izmijenjeno.
Onaj ko želi da dobije “Plavu kartu” potrebno je da priloži fakultetsku diplomu i da zarađuje najmanje 44.000 evra godišnje. U tom slučaju, dobija radnu dozvolu, a poslije tri godine rada i neograničenu dozvolu boravka.
Pravo na rad imaće i bračni partneri koji neće morati da dostavljaju potvrdu o znanju jezika. Za doktore, inženjere i informatičare, koji su u Njemačkoj posebno traženi, platni prag spušten je na čak 35.000 evra. Pravo na “Plavu kartu” imaće i strani studenti u Njemačkoj, ukoliko pronađu posao u svojoj struci godinu dana po završetku studija.
Ole Šreder, parlamentarni državni sekretar iz Ministarstva rada Njemačke, smatra da je savezna vlada tim odlukama poslala jasan signal svima van Evropske unije da Njemačka želi da bude otvorenija i privlačnija za “najpametnije svjetske glave.”
Opozicija sumnja da će izmijenjena odluka o minimalnim platama biti dovoljna. “Da bi bili privlačni za radnike iz inostranstva, potrebno je promijeniti i političku i društvenu klimu. Osnove za to su pravno-boravišna perspektiva, pojednostavljeno pravo na dobijanje državljanstva i energično istupanje protiv rasizma”, smatra Memet Kilič iz stranke Zelenih.
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ok,aber bitt für balkan rotte karte
Da bi dobio plavu kartu, kandidat mora znati njemački jezik, imati fakultetsku diplomu i dokazati da zarađuje najmanje 44.000 eur godišnje, odnosno 7.171 KM mjesečno. Onima koji u RS/BiH zarađuju 7.000 KM mjesečno ne trebaju ni Njemačka ni EU…
Ma ne, to je očekivana plata, tj. plata za posao koji bi radnik obavljao u Njemačkoj…
e da li zna neko sta vise o ovome gdje se moze obratiti
sta se podrazumjeva po poznavanje jezika mora li neki pismeni dokaz
gete diploma ili sta
i da li je vec to startalo ili je jos u razmatranju
hvalaaaa
Dali postoji potreba za visoko obrazovanim kadrovima ekonomske struke .
Ukoliko je neko tokom srednje i visoke škole imao njemački kao predmet , sigurno zna bolje nemački od nivoa A1 , moželi se to nekako dokazati, potvrdama ili….
Imam jedno pitanje …interesuje me od koje godine stupa zakon o plavoj karti…ja imam zavrsen medicinski fakultet..imam znanje nemackog ….konkurisao sam za posao u Nemckoj ..kakva je procedura ? hvala
akcionar: super komentar