NIKOZIJA, Kipar, koji očekuje od EU finansijsku pomoć od 17,5 milijardi evra, dobio je iz Brisela prijedlog da se izvrši provjera njegovog finansijskog sektora povodom mogućeg “pranja novca”.
Štaviše, provjeru bi trebalo da provede privatna kompanija, što su vlasti Kipra odbacile i optužile svoje susjede iz “evropskog doma” za finansijske mahinacije.
To je još jedan u nizu finansijskih i političkih sknadala koji potresaju EU – ističu analitičari i navode da je mnogo zavisilo od predsjedničkih izbora na Kipru.
Niz lidera EU, u prvom redu njemački kancelar Angela Merkel, htjeli bi da vide kao pobjednika kandidata stranke desnog centra DISI Nikosa Anastasiadisa, koji se zalaže za kompromis sa evropskim kreditorima.
Mada je vodio u toku predsjedničkih izbora, većinu glasova nije sakupio, zato njemu tek predstoji neizvjesni drugi krug.
Sada se kao uslov za pomoć Kipru navodi – finansijska provjera. Ali, kako je izjavio predstavnik kiparske vlade Stefanos Stefanu, Nikozija osuđuje svaki pokušaj “određenih krugova” da ucjenjuju Kipar.
Ministar finansija Njemačke Volfgang Šojble, koga citira “Di Velt”, upozorava da – Kipar mora da uključi u provjeru nezavisnu organizaciju, koja bi vjerodostojno fiksirala stanje stvari u sferi borbe protiv pranja novca.
Ministarstvo finansija Kipra uzvratilo je objavivši analizu ispunjavanja preporuka Međunarodne grupe za razradu mjera borbe protiv pranja novca FATF. Poređenje ne ide u korist Berlinu.
Prema predstavljenoj tablici, Kipar se našao na 7. mjestu, a Njemačka na 14. Na osnovu ove analize, Kipar je optužio Njemačku za nedovoljne napore u borbi protiv kriminala u finansijskoj sferi.
Kako su rezimirali autori istraživanja, ni jedna od 17 zemalja zone evra ne ispunjava preporuke FATF u punoj mjeri.
Za EU kao i za bilo koju civilizovanu zemlju rad u ovoj sferi je neophodan. Ako se pogleda bazični dokument EU, tamo piše da član ove ogranizacije ne može da bude zemlja koja “pere novac”.
S druge strane, Kipar odavno radi u tom pravcu i tamo teško da mogu da se nađu ozbiljni prekršaji. Stupajući u EU, zemlja je odustala od “ofšornog statusa”, sačuvavši samo olakšice.
Zato je zahtjev EU za provjeru, prije svega, birokratski trik – smatraju u Nikoziji.
Kako tvrde autori reportaže na Radiju “WDR”, globalni superbogataši sakrili su u “poreske oaze” 21 trilion dolara?!
Ovaj novac zatim se “pere“, između ostalog, i u Njemačkoj, i ide u promet.
To je razlog, upozoravaju ekonomski i politički analitičari, ali i mediji, što Nijemci ne treba da pokazuju prstom na druge zemlje.