BERLIN, Kina je prošle godine bila treći investitor u svijetu, kad se radi o kupovini udjela u stranim firmama. To se događalo prije svega u azijsko-pacifičkoj regiji. Ali, Kinezi sve više investiraju i u Njemačkoj.
Samo najnapučenija njemačka pokrajina Sjeverno Porajnje i Vestfalija poslala je na Svjetsku izložbu Expo u Šangaju 240 ljudi: poduzetnike, ministre, gradonačelnike, karnevalsko društvo i stonotenisku zvijezdu Timoa Bolla. Svi su oni vrbovali za investicije u ovoj pokrajini, kao što to čini i šefica NRW Investa Petra Wassner, koja kaže da je ova njemačka pokrajina na prvom mjestu u Evropi po kineskim investicijama: “Kod nas trenutno imamo 660 firmi iz Narodne Republike Kine. I njihov broj se povećava.”
Prema pisanju ekonomskog dnevnika Handelsblatt Kinezi su ove godine na četvrtom mjestu među stranim investitorima u Njemačkoj s udjelom od osam odsto, ispred Velike Britanije i Japana. Podaci potiču iz studije IBM-ove konsultantske firme-kćeri Plant Location International. Apsolutne brojke nisu naročito velike. Prema podacima Savezne banke izravne kineske investicije iznose samo 568 miliona evra. Ali, upkos privrednoj krizi one su porasle za 33 odsto. I što je osobito zanimljivo, gotovo polovica kineskih investicija u Evropi išla je u Njemačku. Ogledni primjer je uspostava evropske centrale jednog od najvećih svjetskih proizvođača građevinskih mašina Sanyja u Bedburgu kod Kölna. Petra Wassner smatra da je kriza usporila taj projekt, ali da će ubrzo pogon biti otvoren.
Šef Sanyja Xiang Wenbo nedavno je bio kod savezne kancelarke Angele Merkel. I tom je prilikom rekao da je Njemačka privlačna jer ima “najbolju proizvodnju”. Kinezi zato žele iskoristiti dobro obrazovanu njemačku radnu snagu i svoje proizvode iz Njemačke prodavati po čitavom svijetu.
Ali, Xiang Wenbo je kancelarki rekao i neke neugodne stvari. To na što se on žalio potvrđuje i državni sekretar u Ministarstvu privrede Saske i Anhalta Detlef Schubert. “Mi u Njemačkoj se moramo naučiti izdavati Kinezima vize. Neprihvatljivo je da jedan investitor koji želi u Njemačkoj uložiti 100 miliona mora stati u red u veleposlanstvu i tri mjeseca čekati dok dobije termin”, kaže Schubert. Poslovni.hr