BERLIN/LONDON/PARIZ, Njemačka razmišlja o pravljenju većih rezervi prirodnog gasa kako bi smanjila zavisnost od uvoza tog energenata iz Rusije, izvještava moskovski sajt “polit.ru” pozivajući se na izvore u njemačkom Ministarstvu energetike.
Predstavnik njemačke kompanije “E.ON”, koja učestvuje u realizaciji projekta njemačko-ruskog gasovoda “Sjeverni tok”, kritikovao je ovakav stav Ministarstva energetike i podsjetio da između dvije zemlje postoji ugovor o dugoročnoj isporuci gasa, što garantuje uredno snabdjevanje u narednih 25 godina.
Njemačka ima sa Rusijom ugovor o isporuci gasa do 2036. godine i zbog tog saznanje o namjeri da se stvore gasne rezerve može izazvati nepotrebnu tržišnu nervozu, pa i rast cijena tog energenta, tvrdi kompanija “E.ON”.
Dnevnik “Frankfurter algemajne cajtung” navodi da bi čuvanje gasa u specijalnim rezervoarima, u obimu koji se postiže isporukama u roku od tri mjeseca, koštalo Njemačku dvije milijarde evra.
Rusija sada pokriva više od 40 odsto ukupne potrošnje gasa u Njemačkoj, jer u tu zemlju godišnje izvozi oko 40 milijardi kubika ovoga energenta.
Isporuka ruskog gasa na njemačko tržište trebalo bi da bude znatno uvećena već do sredine naredne decenije, kada proradi “Sjeverni tok”, najavili su predstavnici koncerna “Gasprom” koji takođe učestvuje u realizaciji ovog energetskog projekta.
U više evropskih zemalja koje zavise od ruskog gasa i nafte došlo je do panike nakon što je britanski dnevnik “Dejli telegraf” objavio vijest, pozivajući se na neimenovane izvore, da će ruska vlada jednoj od domaćih naftnih kompanija narediti da smanji izvoz nafte u Evropu kroz naftovod “Prijateljstvo”, ukoliko EU nametne neke sankcije Moskvi.
Ruska naftna kompanija “Lukoil”, koja je direktno pomenuta u napisu britanskog lista, demantovala je postojanje bilo kakvog plana o smanjenju ruskih isporuka nafte u Evropu.
Francuski dnevnik “Mond” upozorio je nedavno da bi “Rusija u slučaju dalje, agresivne, politike Zapada, mogla da ograniči isporuke nafte i prirodnog gasa”.
“Mond” je ocijenio da su izjave zapadnoevropskih političara povodom rusko-gruzijskog konflikta “suviše agresivne” i da bi Rusija mogla na to odgovoriti smanjenjem isporuka nafte i gasa.
To bi, prema ocijeni francuskog lista, izazvalo pravu energetsku katastrofu u Evropi.