BERLIN, Njemačka je zahvaljujući evropskoj finansijskoj krizi uštedjela desetine milijaradi evra, pošto je privukla investitore kao zemlja sigurna za njihov novac, navodi se u komentaru agencije AP.
Zemlje poput Italije i Španije moraju da plaćaju sve veće kamate na dalje zaduživanje na finansijskim tržištima, zbog sumnji u njihove privrede i lošeg stanja državnih finansija. Ove visoke kamate biće veliki teret za njihove ekonomije u narednim godinama.
Sa druge strane, finansijski zdrava Njemačka pozajmila je milijarde evra po rekordno niskim kamatama, a u nekim slučajevima one su bile negativne, što znači da su investitori plaćali Vladi u Berlinu da joj pozajme novac.
Njemačka je najveća evropska ekonomska sila i davalac najvećih sredstava u krizne fondove evrozone, sa društvenim proizvodom od 2,6 triliona evra.
Njena ekonomija bilježila je stabilan rast u posljednje dvije godine i spriječila povratak recesije u evrozonu u prvom kvartalu.
Država je nedavno prodala obvezice koje će biti naplaćene za deset godina po kamati od oko 1,5 odsto, a prošle sedmice prodala je obveznice vrijedne pet milijardi evra po kamati od minus 0,06 odsto. Investitori će naplatiti ove hartije od vrijednosti za dvije godine.
Drugim riječima, investitori gube novac i plaćaju Njemačkoj za mogućnost da sklone novac na sigurno u narednih nekoliko godina.
„Njemačka će samo ove godine uštedjeti deset milijardi evra zahvaljujući niskim kamatama“, izjavio je ekonomista Jens Bojsen-Hogrefe sa Instituta za svjetsku ekonomiju iz Kila.
Pojedini analitičari navode da je kriza u evrozoni Njemačkoj već donijela dobit od oko 100 milijardi evra, što će Vladi omogućiti ulaganja u privredni rast i doprinijeti umanjenju državnog duga u vrijeme dok ostale zemlje evrozone grcaju u problemima.
Bojsen-Hogrefe procjenjuje da će Njemačka uštedjeti oko 68 milijardi evra do 2022. godine zahvaljujući hartijama od vrijednosti koje je prodala od 2009. godine, prenose agencije.