BERLIN, Politika oštrih mjera štednje uticala je na ogroman priliv migranata iz Italije, Grčke i Španije u Njemačku, kojoj to ide u prilog zbog nedostatka radne snage usljed demografskog starenja stanovništva.
Prošle godine u Njemačkoj je broj imigranata dostigao 1,081 milion što je rekord od 1995. U saopštenju nacionalnog Zavoda za statistiku Destatis, broj imigranata je 2012. povećan za 13 odsto u odnosu na 2011.
Iako je priliv migranata u Njemačku i dalje najveći iz centralne Evrope – Poljske, Rumunije, Mađarske, u posljednje dvije godine usljed recesije i strogih mjera štednji, broj Grka, Italijana i Španaca u potrazi za poslom u Njemačkoj je drastično povećan. Broj španskih imigranata je u proteklih par godina porastao za 44,7 odsto, grčkih za 43,4 a italijanskih za 39,8.
“Priliv španske emigracije je zapanjujući. Takav trend nije viđen još 1973”, prokomentarisao je “El Pais”. Na prvi pogled, Njemačka u kojoj stopa nezaposlenosti ne prelazi 6,9 odsto, predstavlja evropski “eldorado” za južnoevropske emigrante gdje se stopa nezaposlenosti, kao u Španiji i Grčkoj kreće oko 25 odsto.
Njemačka s druge strane ne krije zadovoljstvo zbog priliva nove radne snage za kojom ona ima sve veće potrebe zbog slabog prirodnog priraštaja.
“Priliv mlade i kvalifikovanije radne snage je velika šansa za nas”, objašnjava ministarka za rad Ursula fon der Lajen.
Ali takav trend koji ide na ruku Njemačkoj, s druge strane koči privredni oporak tih zemalja jer iz njih odlazi diplomirana radna snaga, buduća intelektualna elita, ocijenjuje francuski sajt Mediapar.
“Iza predstave o njemačkom eldoradu krije se teška iluzija. Sa ili bez diplome, perspektive za novopridošle su ograničene”, navodi francuski portal.
“Šanse za dobijanje boljeg posla nego u Grčkoj su minimalne. Najveći broj mladih grčkih ili španskih emigranta mora da se zadovolji poslovima na određeno vrijeme za koje je potrebna niža kvalifikacija od one koju oni posjeduju”, zaključuje Medipar. Tanjugbiz.rs