BERLIN, Njemački ministar finansija Volfgang Šojble zatražio je od panela savjetnika da analiziraju prijedloge ekonomskih reformi za Francusku, zabrinut da bi ekonomski problemi u toj zemlji mogli da se vrate kao bumerang Njemačkoj, pa i cijeloj evrozoni.
Dva neimenovana zvaničnika rekla su agenciji Rojters da je Šojble zatražio od savjeta ekonomskih savjetnika njemačke vlade, poznatih kao “mudraci”, da razmotre nacrt izvještaja o tome šta Francuska treba da uradi, navodi se u analizi agencije Rojters.
Zahtjev Šojblea odražava rastuću zabrinutost u Berlinu, ali i među privatnim ekonomistima u vezi sa “zdravljem” ove druge po snazi ekonomije u evrozoni, koja neće ispuniti cilj EU smanjenja javnog deficita naredne godine.
“Zabrinutost raste imajući na umu nedostatak akcije francuske vlade u domenu reformi tržišta rada”, rekao je Rojtersu ekonomista i član panela Lars Feld.
On je istakao da najveći problem ovog trenutka u evrozoni nisu Grčka, Španija ili Italija, već Francuska, jer nije preduzela ništa da istinski ponovo uspostavi konkurentnost.
“Čak se kreće u suprotnom smjeru”, rekao je Feld.
On je dodao da su Francuskoj potrebne reforme tržišta rada.
“To je zemlja u evrozoni koja iz godine u godinu ulaže najmanje napora, pa kako onda očekujete neki rezultat? Ništa se neće riješiti samo od sebe”, rekao je Feld.
Iako je Šojble mogućnost pisanja izvještaja razmotrio sa članovima savjeta ove sedmice, Feld i Ministarstvo finansija jasno su rekli da vlada nije još podnijela zvaničan zahtjev.
Ministarstvo nije željelo da komentariše “nezvanične diskusije” o poslovima ministra.
Panel savjetnika godišnje objavljuje izvještaj o stanju u njemačkoj privredi, koji je u srijedu predat njemačkom kancelaru Angeli Merkel.
Panel, takođe, može da objavi specijalne izvještaje u slučaju ekonomskih disbalansa ili u slučaju formalnog zahtjeva vlade.
Nakon osnivanja, prije 49 godina, panel nije nikada objavio studiju o nekoj drugoj zemlji osim o Njemačkoj. Posljednji ekspertski izvještaj, prvi od 1997, objavljen je u julu, nakon samita EU u junu.
Francuski predsjednik Fransoa Oland, koji je na dužnosti oko pola godine, pod velikim je pritiskom da provede reformu ekonomije koja gubi konkurentnost u odnosu na susjeda Njemačku i zemlje južne Evrope, koje su uvele dalekosežne mjere zbog aktuelne krize.
Ove sedmice, kao odgovor na poziv industrijalca Luja Galoa za smanjenje troškova rada da bi se zaustavio pad industrijske proizvodnje, vlada je najavila da će dati preduzećima poreske olakšice u vrijednosti od 20 milijardi evra, pokušavajući da podstakne rast posustale ekonomije.
Ekonomisti su saglasni da Oland ovim šalje dobru poruku, ali da to nije dovoljno. Za razliku od Italije i Španije, francuski troškovi pozajmljivanja i dalje su niski, ali investitori strahuju da to ne odražava krhkost privrede.
Banka Francuske objavila je danas predviđanje da će francuski društveni bruto proizvod opasti za 0,1 odsto u posljednjem kvartalu 2012, što stavlja Francusku u tehničku recesiju.
Panel njemačkih “mudraca”, koji uključuje i jednu ženu, nije obavezan da prihvati prijedlog Šojblea. Jedan izvor rekao je da – ako panel odluči da uradi studiju – to će najvjerovatnije uraditi u saradnji sa francuskim institutom.
Ipak, ovaj panel je jasno rekao da je zabrinut zbog stanja francuske privrede. U svom izvještaju u srijedu, u kome se pominje Francuska, navodi se da stalna stagnacija u toj zemlji jeste uzrok zabrinutosti imajući na umu recesione tendencije u evrozoni, i izražavajući sumnju da će mjere štednje biti dovoljne da konsoliduju francuski budžet.
Francuska i Njemačka predvodile su napore da se zaustavi širenje krize evrozone sa periferije na veće ekonomije.
Dok su mnogi prihvatili da je Grčka specijalan slučaj, njemački zvaničnici kažu da su zabrinuti da bi problemi u Španiji i Italiji mogli da se preliju na Francusku ukoliko Oland ne preduzme smjele korake da to spriječi.