BERLIN, Dvije vodeće njemačke opozicione partije pozvale su juče na istovremenu ratifikaciju fiskalnog sporazuma Evropske unije u Berlinu, Parizu i Rimu kako bi se poslao jak signal jedinstva u vrijeme krize.
Partija zelenih je u pismu kancelarki Angeli Merkel, arhitekti fiskalnog pakta čiji je cilj pooštravanje budžetske discipline u evrozoni, pozdravila prijedlog Italije za istovremenu ratifikaciju tog sporazuma u Rimu i Berlinu, ocijenivši ga kao “signal jedinstva u evrozoni”, prenijela je agencija AFP.
“Predlažemo vam da potpisivanje takođe sinhronizujete sa Francuskom i da to ponudite novoizabranom francuskom predsjedniku”, navedeno je u pismu Zelenih i dodato da je “francusko-njemačko partnerstvo bilo i jeste pokretač evropske integracije”.
Portparol Merkelove je prošle sedmice izjavio da bi kancelarka pozdravila istovremenu ratifikaciju u Italiji i Njemačkoj.
Socijaldemokratska partija lijevog centra (SPD), glavni protivnik Merkelove, takođe je pozvala na istovremenu ratifikaciju.
Merkelovoj je potrebna dvotrećinska većina u parlamentu da bi bio odobren fiskalni pakt koji je ona potpisala u martu i stoga joj je neophodna podrška opozicije.
Vlada Njemačke želi da ratifikacija bude obavljena prije ljetnog prekida rada parlamenta koji počinje najkasnije 6. jula.
Rahoj: Španija podržava fiskalni pakt
Španija podržava fiskalni pakt EU, kojim je predviđeno smanjenje budžetskih deficita, i nastaviće da primjenjuje politike mjera štednje, rekao je juče španski premijer Marijano Rahoj.
“Španija, koja je potpisala fiskalni sporazum EU, smatra da bi ovaj sporazum morao i u budućnosti da ostane na snazi”, rekao je ovaj konzervativni lider, usljed sve većeg pritiska na lidere evrozone da se preorjentišu sa mjera štednje na podsticanje ekonomskog rasta, prenosi agencija AFP.
Rahoj je rekao da su “mjere za smanjenje deficita dobra politika”.
Obećanje novoizabranog francuskog predsjednika Fransoa Olanda da će Evropski pakt o fiskalnoj odgovornosti biti dopunjen mjerama za podsticanje rasta, ponovo je u Evropi obnovilo debatu štednje protiv rasta.
Španija je jedna od prvih članica evrozone koju najviše zabrinjava ova debata, budući da Rahoj nastoji da smanji javni deficit, dok se ekonomija zemlje nalazi u recesiji.
Rahoj je obećao da će sniziti javni deficit Španije sa prošlogodišnjih 8,5 odsto bruto domaćeg prozivoda (BDP) na 5,3 odsto u ovoj godini, i na tri odsto u narednoj.
“Tri velika stuba evra bi trebalo da budu najprije smanjenje deficita, zatim obezbjeđivanje održivosti duga i na kraju preduzimanje reformi za ponovno ostvarivanje ekonomskog rasta”, rekao je Rahoj na konferenciji za novinare sa svojim portugalskim kolegom Pedrom Pasosom Koeljom.
“Nemoguće je ostvariti rast sa neodrživim nivoom duga na vašim leđima”, rekao je Pasos Koeljo, čija zemlja sprovodi program mjera štednji prema paketu Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) vrijednom 78 milijardi evra.
“Politika mjera štednje je prvi korak ka oporavku”, dodao je on. Tanjug