FRANKFURT – Na računu Njemačke Bundesbanke u Frankfurtu nalazi se 148 milijardi evra, pokazuju podaci njemačkog Ministarstva finansija. Likvidne rezerve su šest puta veće nego obično, a sredstva su namijenjena za pomoć u krizi zbog pandemije korona virusa.
Činjenica da niko nije tražio taj novac djeluje kao radosna vijest za poreske obveznike, jer pokazuje da ekonomska previranja, barem do sada, nisu toliko problematična kao što je najavljivano u proljeće.
Sada su se, međutim, javile opravdane sumnje u smisao i svrhu toliko velikih izdvajanja. U prvom kvartalu, prije izbijanja pandemije korona virusa, na računu za redovne izdatke savezne države bilo je oko 24 milijarde evra, što znači da je 124 milijarde evra uplaćeno za borbu protiv posljedica pandemije.
Ministarstvo finansija smatra da su ovolike likvidne rezerve bile neophodne, pogotovo na početku krize, kada je bilo potpuno neizvjesno kada će tačno i u kolikom iznosu novac biti potreban.
“U takvim okolnostima morali smo da obezbijedimo rezerve likvidnog novca kako bismo osigurali efikasnost zemlje u isporuci paketa pomoći i sprovođenju specijalnih programa“, saopštilo je ministarstvo, koje je takođe smatralo da će likvidne rezerve zaštititi zemlju od “moguće sve lošije situacije na tržištu i prihvatanja nepovoljnih uslova”.
Tri mjeseca prije kraja godine na računu gotovo da nema kretanja. Njemačka je rezervisala 25 milijardi evra za pomoć malim i srednjim preduzećima u krizi. Do sada je odobreno svega 772 miliona evra, tj. 3 posto, pokazuje aktuelna statistika Ministarstva privrede.
Za netaknute milijarde njemačka država moraće da plati kaznenu kamatu u iznosu od 0,5 odsto godišnje, dijeleći sudbinu mnogih malih i srednjih preduzeća, koja gomilaju višak novca na poslovnim računima.
Ali dok oni moraju da plate lokalnim bankama, Njemačka kamate duguje Njemačkoj Bundesbanci (centralnoj banci). Prema okvirnim proračunima, za 148 milijardi evra u dosadašnjih šest mjeseci krize moraće da plati 375 miliona evra, prenosi Blic.
Iako taj iznos neće biti trajno izgubljen, jer će, kako kaže finansijski analitičar Peter Barkov, “najveći dio dobiti Bundesbanke naredne godine biti isplaćen državi”, njemačka država bi povoljno dobijen novac mogla korisnije da upotrijebi, umjesto da ga mjesecima drži na računu, piše Velt. Srpskainfo