Capital.ba

Njemačka ministarka traži globalno oporezivanje milijardera

26.04.2024. / 8:03

BERLIN – Njemačka ministarka za razvoj Svenja Šulce, zajedno sa kolegama iz još tri zemlje, pozvala je na veće međunarodno oporezivanje superbogatih.

FOTO: Pixabay

U svijetu ima oko 3.000 milijardera. Porez može da se uvede kao minimalni namet od dva odsto na imovinu superbogatih“, napisali su Šulce, kao i španski, južnoafrički i brazilski ministri privrede i finansija u tekstu koji je u Njemačkoj objavio Špigl.

To se ne bi odnosilo na milijardere koji već plaćaju odgovarajući porez na dohodak. Ali svi oni koji uspiju da izbjegnu porez na dohodak bili bi u obavezi da više doprinose opštem dobru“, naveli su ministri.

Poreski sistemi moraju da budu u skladu sa principom pravde.

Da bi se to postiglo, doprinos svakog pojedinca mora biti u skladu sa njegovom sposobnošću plaćanja. Međutim, postojeće poreske privilegije znače da superbogati mogu da minimiziraju svoje poreze na dohodak.”

Globalno, milijarderi su plaćali samo do 0,5 odsto svog bogatstva u vidu poreza na lične prihode.

Ministri takvo oporezivanje opisuju kao korak ka većoj socijalnoj pravdi.

“​​Vlade bi takođe generisale preko potreban prihod za ulaganje u javna dobra, kao što su zdravstvo, životna sredina i infrastruktura. Svi imaju koristi od ovoga, uključujući i one na vrhu piramide prihoda. Procjenjuje se da bi takav porez mogao da generiše dodatnih 250 milijardi dolara globalnog prihoda godišnje.”

DPA

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Njemačka ministarka traži globalno oporezivanje milijardera

    1. Honduras

      Takođe porez na imovinu od 2% je prevelik a i ako bi se uveo onda bi trebao da se uvede svima a ne samo nekima. možda bi najbogatiji trebali plaćati hiljadu posto veći porez od najsiromašnije grupe ali svi bi trebali plaćati porez tako da plaćanje poreza ne postane oružje u nečijim rukama. Moguće da bi plaćanje takvog poreza vodilo prema globalnim diktaturama gdje je najbolje biti vladar i držati vlast. Najvjerovatnije bi u takvim uslovima svi shvatili ma koliko bili uspješni i inteligentni ako nisu u vrhu vlasti ništa im ne vrijedi i čitavog svog života radiće za one u vrhu vlasti i biti podložni njihovoj volji a to je sasvim drukčiji poredak od ovog koji je u svijetu sad.

      • RE Honduras

        Tebi su neoliberalni ideolozi isprali mozak, jernema JEDNOG ali bukvalno JEDNOG milijardera na svijetu da nije blizak ili izvršnoj vlasti, ili tajnim službama, ili je na neki drugi način indirektno ili čak direktno na DRŽAVNOJ SISI…

    2. Honduras

      Kakva budaleština. Država da naplaćuje 2% poreza na imovinu koju procijene porezni procijenitelji. takav porez bi mogao da se uvede samo ako država bude u obavezi da kupi odnosno prihvati plaćanje poreza u toj istoj procijenjenoj imovini. Uzmimo primjer porezni procijenitelji procijene raznu imovinu poreznog obaveznika i najvjerovatnije da on nema keša da plati taj porez. Pošto su državni poreznici procijenili imovinu poreznog obaveznika on bi trebao da ima pravo da odluči koju će imovinu dati državi na ime poreza u vrijednosti do 3% procijenjene imovine a država bi mu morala platiti iznos za koji je procijenjena imovina preko iznosa poreza koji on ima platiti državi. Ako bi porezni obaveznici morali samo uplaćivati keš državi kao porez tad bi nastao kaos i razne manipulacije od državnih procijenitelja. Mnoga bi imovina bila procijenjena desetine puta više od cijene za koju se može ista prodati. Ako država tvrdi da nešto vrijedi toliko i da hoće na osnovu tog porez od dva posto onda mora tu imovinu prihvatiti po toj cijeni za plaćanje tog poreza, te nek ona prodaje tu imovinu ili je ima u svom vlasništvu. Porez na prihod ili na zaradu je jedno ali porez na imovinu je nešto sasvim drugo. Ljudi često imaju toliko imovine da im je teret i da ne znaju što će s njom jer im ne donosi nikakav prihod već imaju samo troškove vezane za tu imovinu ali je zadržavaju iz nade da će u budućnosti biti bolje a često što istu nitko neće ni đabe.

      • RE Honduras

        Trebamo se do zadnjeg stanovnika boriti za pravo Đoke Ekvatora i Gicka Stevandića da GOMILAJU PRAZNE STANOVE dok mladi bračni parovi nemaju dovoljno djece da DRŽAVA PREŽIVI… Ti si baš SUPER GENIJALČINA!