BERLIN – Između Njemačke i Turske izbio je spor oko kebaba. Međunarodna federacija za doner kebab sa sjedištem u Turskoj pokušava ovom popularnom jelu osigurati zaštićeni status, čemu se Njemačka protivi.
Ako napori federacije budu uspješni, kompanije u EU neće smjeti koristiti naziv doner kebab ako ne zadovolje stroge kriterijume.
U aprilu ove godine Međunarodna federacija za doner kebab (Udofed) podnijela je Evropskoj komisiji prijedlog za uključivanje doner kebaba u evropsku šemu tradicionalnih specijaliteta garantovanog kvaliteta.
Udruženje želi da definicija doner kebaba bude podvrgnuta strogim kriterijumima, od preciznosti mesa i začina do debljine noža kojim se reže meso. Ako Unija uspije sa svojim prijedlogom, kompanije u EU više ne bi smjele koristiti naziv doner kebab ako ne zadovolje te strogo definisane kriterijume, prenijela je francuska novinska agencija AFP.
U svom podnesku Udofed navodi da doner potieče iz Otomanskog Carstva i navodi recept koji se nalazi u rukopisima koji datiraju iz 1546. godine.
Ovaj potez sindikata je, međutim, naišao na kritike u Njemačkoj, gdje je doner kebab postao simbol tamošnje velike turske zajednice. Njemačka prestonica Berlin čak doner kebab navodi kao “berlinski izum”.
“Doner pripada Njemačkoj. Svako treba pustiti da sam odluči kako će ga ovdje pripremiti i uživati. Ne trebaju nam nikakve smjernice iz Ankare”, kritikovao je njemački ministar poljoprivrede Cem Ozdemir, čiji su roditelji emigrirali iz Turske.
Ministarstvo je turski prijedlog nazvalo nepreciznim i kontradiktornim. Procjenjuju da bi to imalo velike ekonomske posljedice za njemački gastronomski sektor.
Njemačka vlada stoga je u srijedu uložila prigovor na turski zahtjev. Ako se primjedba na zahtjev sindikata ocijeni prihvatljivom, obje strane će imati pola godine za postizanje kompromisa.
Kuhar jednog od turskih restorana u glavnom gradu Njemačke, Birol Yagci, izrazio je zabrinutost za AFP što će, prema prijedlogu federacije, u doner kebabu biti dopuštena samo govedina, jagnjetina ili piletina.
“Ovdje je drugačije. Tradicionalni recept se pravi od telećeg mesa“, objasnio je.
Prema Udruženju evropskih proizvođača doner kebaba (ATDID), Njemačka ostvaruje dvije trećine prodaje doner kebaba u Evropi, a tržište je vrijedno 2,4 milijarde evra godišnje.