BERLIN, Vodeći ekonomski instituti u Njemačkoj su povisili svoju projekciju privrednog rasta Njemačke za 2016. godinu.
Naime, velika potrošnja građana i vladini izdaci na migrante pružaju podsticaj najvećoj evropskoj ekonomiji.
Pet instituta – DIW u Berlinu, IWH u Haleu, Ifo u Minhenu, IfW u Kilu i RWI u Esenu – sada predviđaju da će njemačka ekonomija porasti za 1,9 odsto u ovoj godini, što je više u odnosu na projektovani rast iz aprila od 1,6 odsto, prenosi agencija Frans pres.
“Nemačka ekonomija prolazi kroz skroman zamajac”, navodi se u njihovom jesenjem izveštaju, i dodaje da domaća tražnja ostaje ključni pokretač privrednog rasta.
“Tržište rada je još uvek u dobrom stanju i nastavlja da podržava ličnu potrošnju, dok javnu potrošnju podržavaju izdaci na izbeglice”, izjavio je Ferdinand Fihtner iz instituta DIW.
Nemačka preduzeća su, sa druge strane, dala ispod prosečan doprinos oporavku, navode stručnjaci.
Ekonomisti, međutim, upozoravaju da prijeti opasnost, jer slaba globalna tražnja ugrožava izvoz koji tradicionalno najviše doprinosi njemačkom prosperitetu, dok će se posljedice Bregzita, kako kažu, tek osjetiti.
“Pogoršanje trgovinskih odnosa između EU i Britanije bi moglo oslabiti britansku tražnju za uvozom”, upozoravaju stručnjaci, što bi zauzvrat nanjelo štetu njemačkom izvozu i investicijama.
Kada je riječ o 2017. godini, eksperti navode da će privredni rast usporiti na 1,4 odsto, što je niže u odnosu na prethodnu projekciju rasta od 1,5 odsto.
Za 2018. godinu, oni prognoziraju rast BDP-a od 1,6 odsto.
Vlada u Berlinu za ovu godinu predviđa rast BDP-a od 1,7 odsto. Tanjug