BANjALUKA, – Ministarstvo privrede, energetike i razvoja Republike Srpske /RS/ dobilo je juce popodne pismenu informaciju od ruske kompanije “Njeftgazinkor” da je Savjet Vnjesekonom banke odobrio ovoj kompaniji finansijsko pracenje privatizacije naftnog sektora RS, potvrdio je resorni ministar Rajko Ubiparip.
“Time je otklonjena posljednja, kljucna prepreka za nastavak realizacije ovog projekta, a sada slijedi finansijska operativa, otvaranje i naplata akreditiva i uvodjenje kupca u segment svih obaveza prema ugovoru”, rekao je Ubiparip danas novinarima u Banjaluci.
On je naglasio da ce u roku od deset bankarskih dana ruski partner, odnosno banka, otvoriti dva akreditiva prema RS, i to jedan prema Vladi RS u iznosu od 110 miliona evra na ime paketa akcija drzavnog kapitala i Fonda restitucije, i drugi u iznosu od 15,5 milona evra na ime Fonda PIO za paket akcija Rafinerije nafte u Brodu, Rafinerije ulja u Modrici i “Petrola”.
Ubiparip je rekao da ce se naplatom ovih akreditiva steci uslovi za prenos kapitala i akcija na novog partnera i pocetak cijelog segmenta aktivnosti koje su definisane.
On je najavio da ce predstavnici Vnjesekonom banke boraviti u Banjaluci 4. i 5. septembra, gdje ce sa zvanicnicima RS razgovarati o detaljima transakcije u vezi sa privatizacijom naftnog sektora u RS.
“Prije otvaranja akreditiva pokrenuli smo mehanizam gasenja komercijalnih obaveza Rafinerije nafte u Brodu sto je bila obaveza Vlade RS i do sada smo uspjeli da napravimo sudska poravnanja za cetiri najveca i najznacajnija povjerioca”, rekao je Ubiparip.
On je naveo da su to “Devin produks” sa 47 miliona dolara, “Vitol” sa 24,7 milona dolara, za potrazivanja koja su bila rezultat posljednjih aranzmana Rafinerije i Nove banjalucke banke 15,9 miliona dolara i “Tifon” sa 9,1 milion dolara, i dodao da se nastavlja sa gasenjem ostalih manjih komercijalnih obaveza.
Ubiparip je istakao da se “Njeftgazinkor” obavezao da ce Vladi RS priznati 72,5 miliona evra na ime gasenja komercijalnih dugova rafinerije u Brodu.
“Kad smo potpisivali ugovor bili smo svjesni da je to kriticna masa za pokrivanje svih komercijalnih obaveza i vjerovatno ce biti mala i necemo moci njome pokriti komercijalne obaveze, ali jednostavno nismo imali izbora”, rekao je Ubiparip i dodao da ce ostatak sredstava biti pokriven iz cijene paketa za prodaju drzavnog dijela.
On je istakao da su, usljed svih kasnjenja procesa privatizacije naftnog sektora, stvarane i nove obaveze Rafinerije, prije svega prema radnicima, isticuci da je Vlada RS u ovom periodu radnicima isplatila cetiri neto licna dohotka kako bi im pomogla u teskoj socijalnoj situaciji.
“U sustini, Vlada RS je obavezna prema radnicima do onog dana kada ce prenijeti vlasnisˇtvo ruskom partneru. Kad smo usli u ovaj proces znali smo da je on stravicno komplikovan, da ce izazvati jos mnogo dilema i dobrih i losih stvari, ali smatramo da smo ipak nacinili dobar potez i odabrali pravog partnera i da ce RS i njeni gradjani od ovoga projekta imati velike koristi”, naglasio je Ubiparip
On je podsjetio da je cjelokupni proces privatizacije naftnog sektora kasnio najprije zbog toga sto je Vlada RS nepredvidivo dugo cekala odluku Savjeta ministara BiH o kvalitetu tecnih goriva, kao i saglasnost Konkurencijskog savjeta BiH.
Ubiparip je objasnio da je nakon toga Vnjesekonom banka usla u reorganizaciju i da je, osim spoljnotrgovinske, dobila i razvojnu ulogu u Rusiji, a potom je doslo i vrijeme godisnjih odmora.
Ugovor o privatizaciji Rafinerije nafte Brod, Rafinerije ulja Modrica i banjaluckog “Petrola”, koji su Vlada RS i ruska kompanija “Njeftgazinkor” iz sistema “Zarubeznjefta”, potpisali 2. februara, vrijedan je 121,1 milion evra.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
konacno jedna dobra vijest