MOSKVA, Sniženje kreditnog rejtinga Sjedinjenih Američkih Država neće se kratkoročno odraziti na finansijsku stabilnost ruske ekonomije.
To je ocijenio zamjenik predsjednika ruske centralne banke Sergej Švecov, koji ističe da pad rejtinga SAD neće dovesti do promjene strukture ruskih deviznih rezervi.
Švecov, međutim, nije dao prognozu uticaja tog sniženja na rusku ekonomiju na srednji i dugi rok.
Međunarodna agencija za kreditne rejtinge “Standard i Purs” (S&P) je u petak uveče prvi put u istoriji snizila kreditni rejting SAD sa maksimalnih AAA, na AA+, s negativnom prognozom.
Predsjednik centralne banke Sergej Ignatjev je posljednji put otkrio strukturu ruskih deviznih rezervi još krajem maja.
Tada je u njihovom sastavu 47 odsto udjela imao američki dolar, 41 odsto evro, devet odsto britanska funta, dva odsto japanski jen, jedan odsto kanadski dolar, dok su švajcarski franak i australijski dolar imali učešće oko nule.
Sniženje američkog kreditnog rejtinga može doprinijeti povećanju tražnje aktiva zemalja u usponu, smatraju ruski analitičari.
Bivši direktor ruske Federalne službe za finansijska tržišta (FSFR) Vladimir Milovidov takođe smatra da će sniženje američkog rejtinga, kao događaj bez presedana, dovesti do preispitivanja rizika u cijelom svijetu.
“To je vanredan događaj kojeg nije bilo cijeli vijek, gotovo 100 godina, i on, naravno, neće ostati neprimjećen na finansijskim tržištima”, rekao je Milovidov.
Po Milovidovu, sve kamatne stope u svijetu su utvrđene prema prinosu američkih vladinih obveznica.
“SAD su same postale talac svog šoua oko dužničkih problema”, ocijenio je on.
Milovidov smatra kako sadašnji, ne tako loši podaci o nezaposlenosti u SAD i o rastu potrošačke tražnje, ne daju povoda da se razmišlja o pojavi znakova recesije. To će dovesti do ozdravljenja i stabilizacije situacije, ukazao je Milovidov koji je bio na čelu FSFR kada je Rusija prolazila kroz globalnu finansijsku krizu 2008. Tanjug