LONDON, Vrijednost nenaplativih zajmova u posjedu evropskih banaka iznosi 1.000 milijardi evra, što je jednako godišnjem bruto domaćem proizvodu (BDP) Španije i 7,3 odsto BDP-a Evropske unije, saopštila je Evropa bankarska agencija (EBA).
Nivo nenaplativih zajmova u vodećim evropskim bankama je krajem juna iznosio prosječnih 5,6 odsto, što je pad u odnosu na 6,1 odsto sa početka godine, ali je isto tako gotovo dvostruko viši u odnosu na prosjek od ispod 3,0 odsto u SAD i još niži nivo u Aziji, navodi EBA.
U izvještaju se dodaje da ova činjenica izaziva “veliku brigu”, uprkos napretku ostvarenom u proteklim godinama, prenosi Rojters.
Analiza je obuhvatila 105 banaka koje posluju u 20 zemalja EU i u Norveškoj, pri čemu je utvrđeno da banke u Italiji posjeduju oko 16,7 odsto nenaplativih zajmova, što je jednako 17,1 odsto BDP-a Italije, dok španske banke imaju u prosjeku 7,1 odsto “loših” zajmova ili 15,8 odsto BDP-a.
Banke na Kipru su prošle još gore, budući da je oko polovina njihovih zajmova kvalifikovano kao “rizično”, a za Kiprom sledi Slovenija (28,4 odsto), Irska (21,5 odsto) i Mađarska (18,9 odsto).
Banke u Švedskoj imaju najniži nivo nenaplativih zajmova (1,1 odsto), zatim u Norveškoj (1,4 odsto), Finskoj (1,7 odsto), Britaniji (2,9 odsto), Holandiji (2,9 odsto) i Njemačkoj (3,4 odsto).
EBA je apelovala na rješavanje problema nenaplativih zajmova, imajući u visu činjenicu da banke odobravaju više pozajmica kada im je nivo “loših” zajmova nizak, navodi Rojters. Tanjug