BEČ, Nivo isporuke nafte 12 zemalja OPEK-a na svjetsko tržište u toku sljedećih pola godine neće biti ponovo razmatran – ova odluka je donesena na sjednici Konferencije kartela u Beču.
Ministri su povećali kvotu eksploatacije do 30 miliona barela dnevno. Međutim, ovo je malo manje od realnog obima koji će dospijevati na naftno tržište iz zemalja OPEK-a.
Konferencija OPEK-a je takođe odlučila da mali porast svjetskih potreba za sirovom naftom, koji se očekuje 2012. godine, pokriju prije svega nezavisni proizvođači. U ovu grupu zemalja svrstavaju Rusiju, Norvešku i Kazahstan.
Međutim, tržište je reagovalo na formalno razmatranje kvote OPEK-a padom cijena nafte. Januarski fjučersi su se prodavali ispod običnog – za četiri i po do pet procenata. Od početka godine prosječna cijena sirove nafte porasla 16 procenata i do jučerašnjeg pada iznosila je malo više od 110 dolara po barelu.
Sljedeće godine barel će koštati 150 dolara zbog krize na Bliskom istoku i prijetnje Irana da će zatvoriti Ormuski zaliv – mišljenje je analitičara „TKB kapital“ Aleksandra Kovaljova.
Konflikt je sada samo na riječima, ali ako pređe u užarenu fazu i ako zaliv realno izvjesno vrijeme bude zatvoren – sve je moguće. Odnosno, istovremeni porast cijena može dostići kote od 150 dolara, pa čak i više.
Teško je reći šta će dalje biti, ali se ovog scenarija mnogi plaše na tržištu. Ovakav “bum” cijena baciće svjetsku ekonomiju u recesiju nakon što, kao posljedica toga, padnu cijene nafte. Trejderi više vole da se osiguraju od takvog scenarija sada dok se relativno jeftino može kupiti nafta s isporukom.
Međutim, postoji i druga prognoza cijena nafte – 50 dolara. Ona je povezana s tim što analitičari ne očekuju izlazak velikih ekonomija evropskih zemalja iz recesije. Osim toga, one su povukle naniže i Kinu. I ne samo to, po prognozama OPEK-a do ljeta 2012. godine Libija će obnoviti eksploataciju nafte.
Irak će uvesti nove izvozne terminale. Aktivno raste proizvodnja naftonosnog pijeska u Kanadi i SAD. Tako da ponuda raste, a potražnja teško da će se povećati.
Međutim, to neće uticati na vrijednost barela nafte, smatra glavni ekonomista kompanije “Finam menadžment” Aleksandar Osin.
“Rejting tržišnih prognoza odražava rizik kratkoročne volatilnosti. Ipak, od početka finansijske krize 2008. godine potražnja nafte je opala svega za dva odsto. Cijene nafte će rasti i sljedeće godine – od 0,5 do 1,5 procenata mjesečno” – rekao je on za “Glas Rusije”.