VIŠEGRAD, Oko 50 radnika Konfekcije “Teks moda” u Višegradu štrajkuje već 15 dana tražeći od poslodavca da ispuni njihove zahtjeve. Predsjednik štrajkačkog odbora Vesna Petrović kaže da su radnici tražili od vlasnika firme i direktora da im se isplati pet zaostalih plata, dva regresa, zatim doprinosi za 19 mjeseci, uplati sindikalna članarina i obezbijede normalni uslovi rada u fabričkoj hali koji se odnose na poboljšanje grijanja.
Direktor ovog preduzeća Slavko Vuković kaže da je poslodavac ponudio radnicima da im do Nove godine isplati jednu platu, zatim regres za dvije godine u tri rate, a od januara da se redovno počne sa uplatom doprinosa za zdravstveno osiguranje. – Ovo je predloženo s tim da radnici počnu posao i izrade 700 odjevnih predmeta za francusku firmu “Anisa F” sa kojom “Teks moda” ima ugovor – kaže Vuković.
Štrajkači nisu pristali na ove uslove. Oni su sljedećih dana štrajka zahtjeve smanjili na isplatu dvije plate na šta poslodavac nije pristao.
– Možda bismo pristali i na ove uslove da je vlasnik firme potpisom i pečatom garantovao ono što je obećao. Radnici nisu bili sigurni ni da će se ti uslovi ispuniti. Pristali smo i na isplatu samo jedne plate do Nove godine ali se poslodavac više nije oglašavao – kaže Petrovićeva.
Direktor preduzeća “Promet” iz Banjaluke Vito Despotović, koje posluje u sastavu “Nikolasa” kao i “Teks moda”, kaže da je rekao radnicima da je u ovakvoj situaciji nemoguće obezbijediti odmah sva sredstva jer je promet robe, u odnosu na prethodni period, opao za 50 odsto. Direktor “Teks mode” Slavko Vuković kaže da je poslije svih pregovora vlasnik “Nikolasa” naredio da se nezavršeni nalozi od 700 odjevnih predmeta prebace u preduzeće “Kristin mod” u Loparama, a osnovni i pomoćni materijal iz firme u Višegradu u “Nikolas” u Banjaluku.
Plate 180 maraka
Radnice kažu da nije tačno da one nisu htjele da rade ali su tražile da im se isplati ono što su zaradile. Od njih 50 koliko ih je u štrajku, jer im se 19 radnika nije pridružilo, oko dvadeset izdržava porodice od plate iz “Teks mode” koje su, zbog stroge norme, iznosile i 180 maraka.
– Iako su radnici radili za minimalne plate ni one im redovno nisu isplaćivane. Nepravedno je da se baš njima pripisuje da žele da zatvore firmu – kaže izvršni sekretar Saveza sindikata RS regija Višegrad Ljubinka Knežević. Glas Srpske