SARAJEVO, OHR već 15 godina ne uplaćuje svoje obaveze prema fondovima BiH i Republike Srpske, a prema grubim procjenama radi se o iznosu od 90 miliona KM, izjavio je zamjenik predsjedavajućeg Ustavnopravne komisije parlamenta BiH Slobodan Šaraba.
Ustavnopravna komisija na posljednjoj sjednici je zatražila od Doma naroda parlamenta BiH da naloži Savjetu ministara BiH da pokrene inicijativu za izmjene i dopune Memoranduma o razumijevanju koji su 2001. godine potpisali MIP BiH i OHR, a kojim su zaposleni u OHR-u oslobođeni plaćanja poreza i doprinosa.
Šaraba kaže da je usvojeni zaključak dobar, ali da u ovom slučaju treba biti radikalniji, prenosi “Glas Srpske”.
“Taj memorandum ne treba preispitati nego ga poništiti i obavezati OHR i njegove službenike da se ponašaju kao i svi drugi građani u BiH. Oni ne smiju biti iznad zakona”, rekao je Šaraba.
On je dodao da u OHR-u radi oko 500 ljudi, a da kada se tome dodaju i druge međunarodne organizacije koje su smještene u BiH i primjenjuju taj memorandum, ova cifra iznosi oko 1 000.
“Ako uzmemo podatak da su mjesečne obaveze po zaposlenom oko 500 KM, lako je preračunati da to godišnje iznosi oko šest miliona KM. Uzme li se podatak da se to čini već 15 godina onda taj iznos doseže oko 90 miliona KM”, zaključio je Šaraba.
Član Ustavno-pravne komisije Zoran Koprivica kaže da je riječ o neprimjerenom sporazumu i da ga treba staviti van snage.
“Osim što radnici koji su zaposleni u OHR-u nemaju penziono, zdravstveno i socijalno osiguranje, vrši se i klasična pljačka novca budžeta BiH”, rekao je Koprivica.
On je dodao da je nedopustivo da bilo ko u BiH bude izdignut iznad zakona i da za njega zakoni ne važe.
Članovi Ustavnopravne komisije ističu da zaposleni u OHR-u primaju bruto, a ne neto plate, čime je na najdirektniji način oštećena BiH, ali i zaposleni koji nemaju penzijsko i zdravstveno osiguranje u punom iznosu.