BANJALUKA, Ni u predstojećoj proljećnoj sjetvi poljoprivrednici u BiH neće moći da računaju na plavi dizel, odnosno značajno jeftinije gorivo koje bi im pomoglo da prebrode krizu nastalu usljed poskupljenja naftnih derivata.
Potvrđeno nam je to iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, a ta informacija izazvala je bijes kod poljoprivrednih proizvođača, jer im se, kažu, steže omča oko vrata, pošto nemaju novca da gorivo na benzinskim pumpama plaćaju oko 2,5 KM po litru.
“Upravni odbor UIO BiH ranije je imao raspravu po tom pitanju i formirao je Radnu grupu, koja je izvršila analizu o uvođenju plavog dizela. Radna grupa je obavijestila Upravni odbor UIO BiH da bi upotreba plavog dizela otvorila vrata mogućim zloupotrebama. Dakle, kako sada stvari stoje, poljoprivrednici ne mogu da računaju na to gorivo”, ističe Ratko Kovačević, portparol UIO BiH.
To je prouzrokovalo revolt kod poljoprivrednika, a posebno zemljoradnika, koji “sitno broje” do početka intenzivnih radova u njivama.
“Ratko Kovačević neće imati šta da jede, jer neće biti sjetve po ovoj cijeni goriva. Kakva mahinacija? Ima tačno razrađen sistem kontrole… Nije niko lud! Normalno da bi nam plavi dizel olakšao sjetvu. Pogledajte koliko on košta u Hrvatskoj, pretvoreno u marke, oko 1,60 do 1,70. Ako treba da idemo na ulice i tamo tražimo svoja prava, onda se čovjek mora pitati kakvi su to ljudi u vlasti”, kategoričan je Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS.
Radikalne mjere zbog ovakve situacije ne isključuje ni Enes Hasanović, sekretar Udruženja poljoprivrednika BiH, Sektor Tuzlanskog kantona, koji podsjeća da su zahtjevi za uvođenje plavog dizela “stari” već osam godina.
“Najlakše je po sirotinji ‘oplesti’, odnosno, u ovom slučaju, po poljoprivredniku. Najavljuju da će gorivo poskupjeti do tri marke. Teško će biti posijati i preostaje nam samo da se udružimo i blokiramo državne institucije dok ovo pitanje ne bude riješeno. Ovako će biti dok se svi ne ‘dignemo’, uzmemo motke i ne istjeramo odgovorne iz kancelarija”, kazao je Hasanović.
Poljoprivredni proizvođači, prema riječima Ostoje Nikolića, predsjednika Udruženja poljoprivrednika “Stočar” iz Bijeljine, bez plavog dizela ne mogu opstati.
“Moramo da istrajemo u tome, udružimo sve snage i izborimo se za jeftinije gorivo”, naglašava Ostojić.
No, kako sada stvari stoje, nikakva vrsta radikalnih mjera poljoprivrednicima ne može osigurati plavi dizel do predstojeće sjetve. Preostaje im jedino da gledaju u nebo, nakon što su im prošle godine suše uništile sav trud, ali i resorna ministarstva, od kojih očekuju što bolje podsticaje za kupljeno gorivo i đubrivo za sjetvu.
“Ojadile” ih nepogode
Poljoprivrednici podsjećaju da su ih prošle i početkom ove godine “ojadile” vremenske neprilike, pa su tako tokom ljeta 2011. pretrpjeli štetu zbog suša, a snijeg je u protekla dva mjeseca mnogima uništio zasade pod plastenicima.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, ukupan prinos kukuruza u zrnu prošle godine u našoj zemlji je bio manji za 10,5 odsto nego tokom 2010. Zemljoradnici, međutim, kažu da su gubici neuporedivo veći, te da su za njih “odgovorne” ekstremno visoke temperature, odnosno nedostatak vlage. Nezavisne novine