LONDON – Nissan je u naprednim pregovorima o ulaganju u proizvođača električnih vozila Fisker u dogovoru koji bi japanskom proizvođaču automobila mogao omogućiti pristup električnom kamionetu, dok bi startupu u poteškoćama dao financijski spas, prema dvoje ljudi upoznatih s pregovorima.
Dogovor bi mogao biti sklopljen ovog mjeseca, rekli su izvori koji su željeli ostati anonimni jer su pregovori u toku i nisu dovršeni.
Uslovi o kojima se raspravlja uključuju Nissanovo ulaganje više od 400 miliona dolara u Fiskerovu platformu za kamione i izgradnju planiranog Fiskerovog kamioneta Alaska počevši od 2026. u jednom od pogona za montažu u SAD-u, rekao je jedan od izvora.
Nissan bi napravio vlastiti električni pickup na istoj platformi, rekao je izvor. Nissan ima tvornice za sklapanje u SAD-u u Mississippiju i Tennesseeju.
Fisker je u četvrtak, kada je objavio da možda neće moći nastaviti s poslovanjem i da će otpustiti 15 odsto svoje radne snage, rekao da je u pregovorima s velikim proizvođačem automobila o potencijalnom ulaganju i zajedničkom razvojnom partnerstvu. Nije navedeno ime proizvođača automobila.
Portparol Fiskera rekao je da kompanija ne komentariše nagađanja, dok funkconeri Nissana nisu odmah bili dostupni za komentar.
Dionice Fiskera bile su u padu od oko 45 odsto prije prije Reutersovog izvještaja, ali su smanjile te gubitke i trgovale su se u padu od oko 25 odsto s tržišnom kapitalizacijom od više od 295 miliona dolara.
Terminski plan je spreman i posao prolazi dužnu analizu, rekao je jedan od izvora.
Nissan je bio pionir u području električnih vozila sa svojim potpuno baterijskim hatchbackom Leaf 2010., ali se od tada mučio s okretnijim novim učesnicima. Ugovor s Fiskerom pomogao bi mu da krene na rastuće tržište električnih kamioneta u SAD-u.
Nissanovi razgovori s Fiskerom dolaze u svjetlu “rebalansiranog” odnosa prvog s njegovim dugogodišnjim partnerom Renaultom.
Prošle godine Nissan i Renault finalizirali su uvjete restrukturiranog saveza nakon višemjesečnih pregovora. Cilj im je imati unakrsne dioničke udjele od 15 odsto kao dio posla.SEEbiz