BEOGRAD, Generalni direktor NIS a.d. Kiril Kravčenko, izjavio je danas da će ove godine ukupne investicije te kompanije u Srbiji biti 15 milijardi dinara, a naredne 25 milijardi dinara.
Kravčenko je na prezentaciji poslovanja NIS-a u pres centru Tanjuga podsjetio da je ta kompanija radila na 2200 istražnih bušotina, na 53 lokacije u Srbiji, od osnivanja do danas.
Proizvodnja nafte u Srbiji trenutno se odvija u pogonima “Srednji Banat” u Zrenjaninu, “Sjeverni Banat” u Kikindi i “Bačka” u Bečeju, rekao je Kravčenko povodom 60. godina od otkrića nafte i gasa u Srbiji.
Kravčenko je rekao da NIS planira u narednoj godini širenje poslova u regionu, odnosno istraživanje nafte i gasa u Mađarskoj, Rumuniji i Bosni Hercegovini, kao i tri puta više investicija naredne godine u kadrove, istraživanja i nove tehnologije.
NIS je ove godine na ime akciza, poreza na dodatu vrijednost i rudne rente državi Srbiji platio oko 93 milijardi dinara, rekao je Kravčenko.
Kravčenko je ocijenio da ne bi bilo dobro da rudna renta za NIS bude povećana na sedam procenata prihoda od prodaje, jer bi to smanjilo investicije te kompanije u proizvodnju i geološka istraživanja. Povećanje rudne rente uvećalo bi budžet Srbije za oko tri milijarde dinara po osnovu povećanog poreza NIS-a, ali bi smanjilo investicije kompanije za oko sedam milijardi dinara, rekao je Kravčenko.
Kravčenko je naglasio da o visini rudne rente i eventualnom povećanju treba da razgovaraju predstavnici Srbije i Rusije i dodao da o tome nije bilo riječi između NIS-a i Vlade Srbije. On je ukazao da države kroz malu rudnu rentu stimulišu geološka istraživanja.
Kravčenko je objasnio da je u Rusiji rudna renta tri do četiri puta veća nego u Evropi ili našem regionu, ali da su akcize 2,5 do tri puta manje. U Rusiji je mnogo više nafte i gasa, ali manje prerađivačkih kapaciteta, dok je u Evropi situacija obrnuta, dodao je on.
Povećanje akciza omogućilo je dva puta veći prihod u budžet Srbije nego što bi se dobilo povećanjem rudne rente na sedam procenata. Ugovor između Rusije i Srbije o prodaji većinskog vlasništva NIS-a Gaspromu predviđa, inače, rudnu rentu od tri procenta, do dostizanja isplativosti investicionih projekata.
Kravčenko je podsjetio da će NIS ove godine platiti više od 93 milijarde dinara poreza i naknada budžetu Srbije i to po osnivu akciza, PDV i rudne rente. Tanjug