BEOGRAD, Neto dobit grupe kompanija NIS je, prema rezultatima za šest mjeseci 2014. godine, iznosila 17 milijardi dinara, što je pet odsto niže nego prošle godine u isto vrijeme, dok je operativna dobit bila 10 odsto veća.
Operativna dobit prije plaćanja kamata, poreza na profit i amortizacije na osnovu rezultata prvog polugodišta 2014. godine, iznosila je 30,9 milijaradi dinara, što je 10 odsto bolje nego u isto vrijeme prošle godine.
Rast operativnog profita je, prije svega, dostignut zahvaljujući povećanju efikasnosti poslovanja, smanjenju proizvodnih i operativnih troškova, navedeno je u saopštenju sa 9. redovne sednice Odbora direktora NIS-a.
Odbor direktora je usvojio finansijske izvještaje kompanije za šest mjeseci 2014. godine, kao i konsolidovani finansijski izvještaj NIS-a za isti period. Pored toga, usvojen je i izvještaj kompanije za drugi kvartal 2014. godine.
U saopštenju je navedeno da je NIS u prvom polugodištu ove godine bio prinuđen da smanji obim investicionog programa 26 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine.
Obim kapitalnih ulaganja za prvih šest mjeseci 2014. godine iznosio je 17,8 milijardi dinara. Smanjenje obima investicija izazvano je smanjenjem operativnog novčanog toka i povećanjem iznosa potraživanja, objašnjeno je u saopštenju.
Obim proizvodnje ugljovodonika NIS-a za prvo polugodište tekuće godine neznatno je smanjen (-1 odsto) u poređenju s tim pokazateljem za 2013. godinu, i iznosio je 809 hiljada tona.
Po rezultatima za prvih šest mjeseci 2014. godine obim prerade u rafinerijama kompanije iznosio je 1,574 miliona tona, što je 12 procenata više nego u istom periodu prošle godine.
Prodaja naftnih derivata NIS-a je u ovom periodu dostigla 1,425 miliona tona, što šest odsto premašuje prošlogodišnje pokazatelje.
Predsjednik Odbora direktora NIS Vadim Jakovljev je izrazio zadovoljstvo postignutim rezultatima.
„Zadovoljni smo rezultatima koje je NIS postigao na povećanju efikasnosti poslovanja, što omogućuje kompaniji da ostane stabilna i da nastavi razvoj. Ipak, negativna dinamika pojedinih pokazatelja, uslovljena umnogome dugovima državnih kompanija, zahtjeva mnogo veću pažnju. Mi nastavljamo rad na traženju efikasnog rješenja s našim partnerima u Vladi Srbije. Nadam se da ćemo uspjeti da postignemo dogovore koji će omogućiti NIS-u da nastavi realizaciju srednjoročnog investicionog plana i strategije razvoja“, rekao je Jakovljev. Tanjug