BEOGRAD, Naftna industrija Srbije (NIS) uložila je ove godine 25 miliona dolara u nabavku najmodernije opreme za bušenje i istraživanje nafte i gasa i formirala tim menadžera i stručnjaka za istraživanje i eksploataciju da bi se, izlaskom na regionalno tržište, pozicionirala kao lider na Balkanu, izjavio je juče izvršni direktor bloka Servisi NIS Džon Smol.
Smol je za internet časopis „Balkanmagazin“ kazao kako je jedan od glavnih prioriteta NIS izlazak na regionalno tržište usluga naftnih servisa, što je u skladu sa strategijom kompanije, koja je usmjerena ka dostizanju pozicije lidera na Balkanu.
NIS radi na osamostaljenju bloka naftni Servisi, koji se bavi bušenjem istražnih i razradnih bušotina, njihovim opremanjem, kao i seizmološkim istraživanjima ležišta ugljovodonika, kazao je Smol.
Smol je dodao da su u okviru toga bloka tokom ove godine formirane tri kćerke-firme, a NIS je u potpunosti njihov vlasnik – Naftagas Naftni servisi, Naftagas Tehnički servisi i Naftagas Transport.
Taj blok NIS, kako je istakao Smol, planira da otvori filijale u svim okolnim zemljama i bilo gdje u Evropi gdje može imati posla.
U toku je registracija filijale u Mađarskoj, a postoji i mogućnost sklapanja partnerstva za servisne usluge sa drugim kompanijama u regionu, naveo je Smol.
„Osim Balkana potpisali smo produženje ugovora sa ‘Dragon oilom’ za još tri bušotine u Turkmenistanu, jer postoji potencijal za najmanje još jednu godinu rada tamo. Ima nas i na drugim naftnim poljima u svijetu. Bušaće postrojenje Nacional 2 trenutno se nalazi u Egiptu i tražimo posao za njega u Libiji, a imamo i neke druge opcije s Gaspromnjeftom u regionu sjeverne Afrike,“naglasio je Smol.
Smol je istakao kako je osamostaljenje servisnog dijela kompanije pravi trend u poslovanju uspješnih naftnih kompanija.
Izvršni direktor bloka Servisi NIS ukazao je da će ulaganje u novu opremu omogućiti bušenje po principu tzv. „suvih lokacija“, što znači da će se potpuno eliminisati zagađenje zemljišta i pojava otpadnih jama u koje je ranije odlagan fluid, korišćen u procesu bušenja, što zadovoljava najstrožije ekološke standarde. Tanjug