BANJALUKA, Kao i svaka finansijska institucija s velikom i bogatom tradicijom, tako i čuvena Londonska berza vodi računa o firmama koje mogu da naprave kvalitetan iskorak u društvu najvećih evropskih kompanija. Zato je ona kreirala poseban program rada sa njima, koji postoji već pet godina, a u poslovnom svijetu je poznat pod nazivom ELITE.
Do sada je u njemu učestvovalo više od 400 kompanija iz cijele Evrope. Kako bi zadržala visok nivo i kvalitet kompanija koje ga čine i na taj način osigurala da kao jedan od stubova evropskog biznisa radi pravu stvar, u ovaj izabrani klub pod pokroviteljstvom Londonske berze se ulazi po preporuci. Oni upućeniji će reći da ovaj program predstavlja predvorje za ulazak na Londonsku berzu, ali to je samo pojednostavljeno gledanje na njegov koncept i funkciju.
Kompanija LANACO prva je firma iz BiH koja je ušla u ELITE program, a nakon nje, ovom programu pristupila je AS Group iz Sarajeva.
Kako na ELITE program gledaju lideri kompanije LANACO i šta od njega očekuju, objasnio je Dragan Ninić, menadžer sektora za razvoj poslovanja.
Na samom početku je potpuno jasno da u LANACO na ELITE gledaju kao na jedinstvenu šansu da uče od najboljih i da naučeno primijene u cilju rasta i daljnjeg razvoja kompanije. Svakako, ne postoji poslovna organizacija koja u određenom trenutku ne želi da dostignuti nivo izmjeri po globalnim standardima. Za tako nešto ovaj program je pravo mjesto.
„Od kada smo postali članovi ELITE programa jasan fokus smo stavili na prihvatanje transfera znanja od najeminentnijih predavača koje obezbjeđuje Londonska berza, a koji su lideri u svojim poslovnim vertikalama, mnogi od njih su profesori najprestižnijih svjetskih univerziteta kao što su Harvard, LSE i ESCP, te danas kreiraju poslovni okvir globalne ekonomije. Svakako, značajna je i interakcija koja se kreira sa ostalim članovima programa jer iako nismo svi iz iste industrije, neka biznis pravila imaju opšti karakter i značaj. U ovom trenutku ne razmišljamo o izlasku na berzu, ne zato što to ne želimo, već zato što je za to potrebno izabrati pravi momenat. Mi samo želimo da naš biznis nastavi sa kontinuiranim rastom, da ojačavamo menadžement ekspertizu kako bi bili u poziciji da njegujući vrijednosti na kojima je LANACO napravljen obezbijedimo da svi zaposleni budu u prilici da ostvare svoj pun potencijal“, kaže Ninić, te dodaje da je krucijalno važno da u vremenu digitalne transformacije i promjene biznis modela u IT industriji kompanija „transformiše organizaciju i poslovno je podiže na novi nivo“.
Na pitanje o poređenju stanja na domaćim i svjetskim berzama, Ninić nam je rekao da je dovoljno samo pogledati njihove promete, jer brojke govore sve.
„Razlika je očigledna, ne morate biti stručnjak da je uočite. Nivo poslovanja i kompleksnosti se ne mogu porediti“, ističe on.
Da bi stekla uslove mogućeg izlaska na Londonsku berzu, kompanija LANACO mora proći kroz dvogodišnji Elite program, koji se sastoji od radionica raspoređenih u različite poslovne module i mentorstva na različite teme, neophodne za napredovanje i razvoj firme. Nakon dvije godine intenzivnog rada sa svjetski poznatim mentorima, program se završava susretom sa investitorima na kome dobijate priliku da prezentujete kompaniju i čujete njihove komentare.
Pogodnosti izlaska na berzu
Motivi za prodaju akcija kompanije su različiti, ali je njihov korijen isti – pronalaženje dodatnih sredstava za finansiranje aktivnosti.
Prilikom unapređenja kompanije i podizanja poslovanja na viši nivo potrebna su novčana sredstva, koja kompanije mogu izdvojiti iz sopstvenog kapitala, kreditnog zaduživanja ili prodaje svojih akcija.
Pozitivna stvar u vezi izlaska na berzu jeste da kapital koji se prikupi na taj način nema kamate ni rok dospijeća, čime i kompanija postaje konkurentnija na tržištu. Dobit ostvarena prodajom akcija može biti uložena u dalji razvoj ili isplaćena kao dividenda akcionarima, o čemu odlučuje kompanija.
Jedna od najvećih evropskih berzi
Londonska berza je jedna od najstarijih i najvećih berzi na prostoru Evrope. Kao godina njenog osnivanja uzima se 1570., iako je zvanično osnovana 1802. godine.
Zbog smanjene konkurentnosti na tržištu, 1986. godine dolazi do velikih promjena na berzi, što je rezultiralo duplo nižim troškovima obavljanja transakcija, slobodnijim pristupom tržištu i modernim informacionim sistemom.
Više od 2.000 kompanija iz Velike Britanije učestvuje na Londonskoj berzi, ali se ona i dalje smatra jednim od najvećih tržišta na kojima strane firme nude svoje akcije.
Krajem prošle godine, akcije na ovoj berzi su dostigle vrhunac, pa je indeks indeks FTSE 100 iznosio 7.106,08 poena.
CAPITAL