BEOGRAD, Prvi koraci naredne vlade trebalo bi da budu reforme fiskalnog sektora i podizanje privredne aktivnosti u Srbiji, ocijenio je ekonomski analitičar Ivan Nikolić.
Nikolić je rekao da bi fiskalne reforme trebalo da idu na dva kolosjeka – prema deregulaciji i olakšavanju uslova za investiranje, kao i fiskalnoj konsolidacija koja znači smanjivanje deficita u budžetu.
Prema Nikoliću, takvu akciju mora da prati podizanje privredne aktivnosti, jer ukoliko se krene u oštre rezove većih ušteda, a privreda ostane slaba, ušlo bi se u novu, lošu, situaciju.
“Ništa ne bi smo napravili, čak bi pogoršali stanje jer bi oborili zaposlenost koja naposljetku, mora da bude proizvod takvih mjera u javnom sektoru, gdje bi se pravile uštede”, naglasio je Nikolić koji je saradnik Ekonomskog instituta.
Po Nikoliću, ukoliko Srbija dobije vladu koja će biti sposobna da izađe sa zaokruženim jasnim programom, biće u mogućnosti da sopstvenim snagama gura jasne reforme.
Komentarišući memorandum vlade i Narodne banke Srbije (NBS) o procesu dinarizacije, Nikolić je kazao kako se “boji” da se radi o refleksiji reformi u javnom sektoru.
“Kada obnovimo vjeru u domaću ekonomiju, domaću privredu ali i dinar naravno, onda možemo da u srednjem ili dugom roku posmatramo domaću valutu kao stabilnu” , primjetio je Nikolić.
NBS i Vlada Srbije potpisale su 6. aprila Memorandum o strategiji dinarizacije finansijskog sistema Srbije, čiji je cilj postizanje zadovoljavajućeg stepena upotrebe dinara radi dodatnog jačanja finansijske i makroekonomske stabilnosti zemlje. Memorandumom su definisani ciljevi, mjere i aktivnosti koje će biti preduzimane radi jačanja povjerenja u nacionalnu valutu i njenu upotrebu u finansijskom sistemu. Tanjug