BEOGRAD, Dinar slabi prema evru, ali nema mjesta bojazni da Narodna banka Srbije deviznim rezervama neće moći da odbrani kurs dinara, kaže ekonomista Goran Nikolić.
“Jasno je da nije problem u visini deviznih rezervi, da one višestruku pokrivaju novčanu masu. Kada bi svi koji imaju gotovinu u dinarima došli da ih naplate, to bi mogli da urade nekoliko puta. Problem je u racionalnom raspolaganju sa deviznim rezervama”, kaže Nikolić za Radio B92 na pitanje koliko će država još moći da brani dinar.
Prema njegovim riječima, ono što sada Narodna banka radi je da oprezno interveniše i preuzima neke mjere na podsticanju dinara.
“Jedna je nesmanjivanje referentne kamatne stope, a drugo je to što će smanjivanje obavezne devizne rezerve biti praćeno povećanjem udjela dinarskog u toj obaveznoj rezervi. To je interesantan način da se bankama obezbijedi potencijal devizni rezervi da ih pretvore u kredite, a sa druge strane da se poveća udio u samoj deviznoj rezervi koja je u dinarima , što bi povećalo tražnju za dinarima i podstaklo kupovinu dinara, odnosno povećalo dinar“, kaže Nikolić.
On ne smatra da će jačanje evra prema dinaru dovesti do rasta cijena, jer je u Srbiji trenutno situacija takva da je period stagnacije cijena.
“Kada imate stagnantnu cijenu, onda je teško i pored pada valute povećati cijene. U situacijama koja je sada i 2009. prenos pada dinara na cijene je manji nego u standardnim okolnostima kada imate rast. Tako daje nešto veći manevarski prostor Centralnoj banci nego što je to uobičajeno. Mi imamo nisku inflaciju i ona će u narednim mjesecima na međugodišnjem nivou ostati relativno niska“, smatra on.
Zvanični srednji kurs danas je 111,71 dinar za evro, što je novi minimum vrijednosti. Narodna banka Srbije je od početka godine na međubankarskom deviznom tržištu intervenisala prodajom 508,5 miliona evra. B92