BANJALUKA, Rok za prodaju većinskog paketa akcija livnice čelika “Jelšingrad Livar” Banjaluka pomjeren je do 4. jula jer nije bilo zainteresovanih za kupovinu.
Podsjećamo, kompanije “Livar” iz Ivančne Gorice u Sloveniji i “Exoterm Holding” iz Kranja ponudile su putem Banjalučke berze 23.990.415 akcija, koje čine 67,98% osnovnog kapitala društva.
Miodrag Brdar, generalni direktor preduzeća, kaže kako eventualna promjena vlasnika neće negativno uticati na proizvodnju.
“Može samo donijeti bolje, jer logično je da će livnicu preuzeti firma koja će se dalje baviti proizvodnjom čelika, što automatski znači da će dovesti nove kupce i da će biti novih investicija”, kaže on.
Dodaje kako je promjena vlasničke strukture usmeno najavljana prije dvije godine od strane “Livara”, koji je izgubio interes za daljim ulaganjem.
“Trudimo se da firmu stabilizujemo i povećamo broj zaposlenih. Situacija je znatno bolja nego ranije, a 2018. u odnosu na 2017. godinu smanjili smo gubitak za oko 60 odsto i prihode povećali za oko 40 odsto. Obezbijedili smo posao do kraja septembra sigurno”, tvrdi Brdar.
A da situacija nije nimalo naivna, pokazuju i finansijski izvještaji.
Prošle godine su poslovali sa gubitkom od 1,4 miliona marka, u 2017. godini minus je bio 3,38 miliona. Akumulirani gubitak je oko 34 miliona maraka.
Samo Poreskoj upravi RS duguju 2,2 miliona KM. Prvi kvartal ove godine završili su u minusu 223.217 KM.
Najteži udarac preduzeće je pretrpjelo 2014. godine, kada je propao kupac iz Francuske, a za kojeg je bilo rađeno 60 odsto proizvodnje.
Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS, u petak se sastao s Upravom i obišao proizvodne pogone, te poručio kako preduzeće nije u krizi u smislu svog opstanka.
“Moguća je samo vlasnička transformacija. Lijepo je čuti da je preduzeće uspjelo da smanji gubitke i da nastavlja poslovanje. Vlada je direktnim djelovanjem kroz odgodu ranijih obaveza pokazala visok nivo razumijevanja i upravo je to dovelo do toga da se preduzeće održava. Mislim da ima prostora da se dio proizvodnog programa plasira na područje RS, a pokušaćemo da ih kroz kontakte koje imamo u inostranstvu preporučimo za neke poslove”, kazao je Đokić.
Livnica čelika osnovana je 1936. godine, kao livnica željeza i čelika i mehanička radionica. U sljedećoj, 1937. godini, izgrađeni su svi proizvodni i prateći objekti i instalirana je kompletna oprema za proizvodnju odlivaka i raznih mašina. Od slovenačkih investitora je privatizovana 2005. godine. Trenutno je zaposleno 140 radnika.
Slijede važni energetski projekti
Petar Đokić je najavio u petak kako će RS u narednom periodu raditi na realizaciji važnih energetskih projekata, među kojima su izgradnja hidroelektrane Bistrica na istoimenoj rijeci, kao i Buk Bijele na Drini.
“Vrijednost projekta je oko 73 miliona evra, a već su obezbijeđeni građevinska i ekološka dozvola i lokacijski uslovi. Riješeni su i imovinskopravni odnosi i nadam se da u tom pogledu neće biti administrativnih barijera”, rekao je Đokić. Dejan Tovilović/Nezavisne