BEOGRAD, Realno je očekivati da status aranžmana sa MMF ostane nepromijenjen nakon ove posjete Misije Fonda – komentariše za „Novosti“ Dušan Nikezić, državni sekretar Ministarstva finansija Srbije, spekulacije o mogućem zamrzavanju sporazuma sa ovom institucijom do formiranja nove vlade.
– Sporazum se formalno ne može odmrznuti do rebalansa budžeta. Vlada će nastaviti da sprovodi sve dosadašnje dogovore sa MMF, a održaće, u narednom periodu, i neposrednu komunikaciju sa ovom institucijom.
* Očita su neslaganja između stavova Vlade i Misije MMF o strukturi budžeta za ovu godinu. Mislite li da ih je, na samo dan od kraja pregovora, moguće ubjediti u ispravnost poteza koje planirate?
– Ovoga puta se ne radi o pregovorima sa Misijom MMF, već o tehničkoj posjeti koja nema mandat da razgovara o nastavku aranžmana. Posjeta je usmjerena na prikupljanje podataka o realizaciji budžeta za prošlu godinu, analizi makroekonomskog okvira za 2012. godinu i uticaju koji će zaoštravanje krize u Evropi imati na ovogodišnji budžet. Takođe, u ovim razgovorima imamo priliku da razjasnimo poziciju Vlade po pitanju garancija za investicije koje nemaju materijalnog uticaja na budžet, javnu potrošnju i dogovoreni nivo deficita.
* Sporne su garancije koje daje budžet za neke buduće kredite javnih preduzeća?
– Predstavnici Fonda su prethodnih dana dobili uvjeravanja da će realizacija tih garancija, koje su inače projektovane na značajno nižem nivou nego prethodnih godina, biti u potpunosti u skladu sa dogovorenim nivoom i ni na koji način neće ugroziti fiskalno pravilo u vezi s visinom javnog duga.
* Problem je i u planu da država, budžetskim novcem, dokapitalizuje Komercijalnu banku. Šta je argument Fonda da Srbija mora od toga da odustane?
– MMF je ukazao na mogućnost da će, u slučaju da dođe do pada budžetskih prihoda, Vlada morati da se zaduži kako bi realizovala dokapitalizaciju najveće domaće banke. Smatramo da je za državu od strateškog značaja da održi većinsko vlasništvo u Komercijalnoj banci i nećemo odustati od tog plana. Istovremeno, podsjećam na to da će ta transakcija biti realizovana u posljednjem kvartalu ove godine i svakako neće uticati na realizaciju aranžmana do izrade rebalansa.
* Postoji li, posebno poslije najavljene promjene projekcije o održanju BDP na nultoj stopi, mogućnost da rupa od budžetu bude 300 miliona evra?
– To bi predstavljao najgori mogući scenario, za koji trenutno nema nagovještaja. Zaista je prerano da se prave takve prognoze.
* Hoće li, kako bi preduprijedila baš taj scenario, Vlada u skorije vrijeme nešto uraditi?
– Vlada pomno prati sva kretanja u privredi Srbije, regiona i Evrope i efikasno će donositi mjere usmjerene na održanje privredne aktivnosti i na smanjenje diskrecionih rashoda, što će biti od presudnog uticaja na održanje projektovanog budžetskog deficita.
Nema zamrzavanja plata i penzija
* Postoji li ideja da se, možda, zamrzavanjem plata i penzija spriječi stvaranje većeg minusa u budžetu?
– Ova vlada će obezbijediti redovnu isplatu plata i penzija i njihovo zakonsko povećanje u aprilu i oktobru ove godine i neće razmatriti preporuke o njihovom zamrzavanju. Ukoliko bude potrebno, smanjenje javne potrošnje, radi održanja usvojenog deficita, realizovaće se isključivo kroz smanjenje diskrecionih rashoda. Novosti