BEOGRAD, Odluka da se aprilske plate i penzije uvećaju za 5,5 odsto u skladu je sa Zakonom o budžetskom sistemu za ovu godinu. Prvi put je primjenjeno usklađivanje sa stvarnim rastom potrošačkih cijena umjesto sa projektovanim, što je do sada bila praksa. Time se realno štiti standard i zaposlenih u javnom sektoru i penzionera. Planiramo da i oktobarsko usklađivanje plata i penzija sprovedemo na bazi stvarnog rasta potrošačkih cijena.
Ovako za ”Novosti” objašnjava najnovije poteze Vlade Srbije Dušan Nikezić, državni sekretar Ministarstva finansija, i otkriva:
– Vlada će u narednom periodu sprovesti niz mjera usmjerenih prevashodno na rast zaposlenosti i povećanje životnog standarda građana. U fazi realizacije je reprogram dugoročnih kredita za građane, dok se program podsticaja za novo zapošljavanje očekuje u naredne dvije nedjelje.
*Za koliko će, po tom osnovu, biti dodatni troškovi budžeta?
– Očekujemo da će rashodi budžeta po osnovu aprilskog povećanja plata i penzija, na godišnjem nivou, biti uvećani za više od 14 milijardi dinara. Od toga najveći dio, skoro deset milijardi dinara, odlazi na povećanje penzija.
*Kolika je opasnost da će ti rashodi podići deficit u državnoj kasi?
– Povećanje budžetskih rashoda praćeno je i povećanjem prihoda budžeta koje za prva tri mjeseca iznosi oko tri odsto. Zasada nema naznaka da će biti ugrožen planirani deficit od 4,1 odsto BDP na godišnjem nivou. Novi zakon o budžetskom sistemu je predvidio mnogo stroža fiskalna pravila. Ministarstvo finansija će blisko sarađivati sa novoformiranim Fiskalnim savjetom, kako bi se održala makroekonomska stabilnost.
*Da li će reagovati MMF, jer u posljednjem pismu niste pominjali ovoliko povećanje zarada i penzija?
– Odluka Vlade da se povećaju plate, u potpunosti je usaglašena sa MMF. Jer, i oni su se zalagali za sistemski način usklađivanja plata i penzija sa rastom potrošačkih cijena.
Kurs bez uticaja
*Koliko budžetu ”prija” izrazito nizak kurs evra?
– Kurs evra značajno utiče na budžet samo u domenu finansiranja deficita, koje se jednim dijelom realizuje kroz zaduživanje u stranoj valuti, i u tom smislu se može reći da budžetu ”prija” jači dinar, ali taj uticaj je na ukupan budžet zanemarljiv. Novosti