BEOGRAD , Generalni direktor Javnog preduzeća “Jugoimport – SDPR” Stevan Nikčević odbacio je danas navode objavljene u “Njujork tajmsu” o ugovoru izvoza oružja Srbije u Irak, ističući da sa predstavnicima iračke vlade nikada nije razgovarano o vrijednosti isporuke oružja koju navodi njujorški dnevnik.
“Njujork tajms” je danas objavio da je za isporuku oružja iz Srbije u Irak potpisan ugovor vrijedan 833 miliona dolara, te da se o njemu pregovaralo u tajnosti, što, ocjenjuje list, predstavlja dokaz nastavka problema koje Irak ima u opremanju oružanih snaga, u procesu koji je već dugo ispunjen korupcijom i neefikasnošću.
List navodi da je sporazum postignut bez javnog nadmetanja, i da je o nabavci oružja iz Srbije pregovarala delegacija od 22 visoka iračka zvaničnika, bez znanja američkih komandanata i većine iračkih lidera.
Nikčević je Tanjugu rekao da u navodima objavljenim u “Njujork tajmsu” ima puno neistinitih detalja vezanih za ugovor koji je srpsko državno preduzeća zaključilo sa iračkim Ministarstvom odbrane.
“Naime, mi nikada nismo pregovarali sa tim ministarstvom o prodaji bilo kakvih transportera. Nikada nismo sa njima pregovarali o ugovorima, u vrijednosti, kao što je to objavljeno. O svim ugovorima koje su sa nama zaključeni su bili upoznati svi irački zvaničnici i oni su u nekoliko interacija potvrđivani, kako smo mi obavješteni, s iračke strane od svih njihovih nadležnih organa”, rekao je Nikčević.
“Srpski ugovor”, kako ga je nazvao njujorški dnevnik, uključuje isporuke helikoptera, aviona, oklopnih transportera, minobacača, mitraljeza, pancira, uniformi i ostale opreme.
Takođe, dodao je Nikčević, neistinita je informacija da je neko nezadovoljan kvalitetom isporučene opreme, zato što oprema nije ni počela da se isporučuje.
“Prema tome, moja lična ocjena je da je neko nezadovoljan što nije bio uključen u ovaj aranžman i neko ne može da s mirom primi činjenicu da je srpska vojna industrija kvalitetna, da ona može u rokovima i u cijenama da bude apsolutno kompetentna i konkurentna na svijetskom tržištu, čime smo mi posebno zadovoljni poslije toliko godina sankcija”, istakao je Nikčević.
“Njujork tajms” je naveo da je ugovor izazvao mnogobrojne kontroverze, pa je kasnije sveden na kupovinu 236 miliona dolara vrijednog naoružanja.