BON, Potrošači u Njemačkoj najradije kupuju gotovinom, objavio njemački radio “Dojče vele”, potkrepljujući to podatkom da čak oko 83 odsto računa u njemačkim prodavnicama bude plaćeno u “kešu”.
Tek 12 odsto naplata obavi se uz pomoć bankovnih ili kreditnih kartica.
Kada je evro pušten u opticaj, njemačka centralna banka odštampala je i iskovala 140 milijardi evra. Danas, deset godina kasnije, vrijednost gotovine dostiže 328 milijardi.
Mnogo gotovine bilo je potrebno u jesen prošle godine, kada je bankrotirala velika američka banka “Liman braders” i kada su građani masovno povlačili novac iz banaka izgubivši povjerenje u njih.
“Veliki dio novca koji je tada povučen čuva se ‘ispod madraca’ ili je otišao u inostranstvo”, kaže Helmut Ritgen, koji je u Bundesbanci zadužen za sektor gotovine, ali i dodaje da se “situacija postepeno normalizuje”.
Samo 31 milijarda, trećina gotovine u opticaju, dovoljna je za svakodnevne potrebe – da Nijemci kupe hljeb, mlijeko i meso, plate frizera ili pivo, kupe ulaznicu za bioskop…
Najveći dio gotovine, između 55 i 60 procenata, je u zemlji. Jedino se ne zna da li je ispod madraca, zbog nepovjerenja u banke, ili se koristi za ilegalne poslove sa drogom i prostitucijom ili za rad na crno. Ta vrsta novca često odlazi u inostranstvo i opet se vraća odatle. Primjer za to je Španija.
“Velike količine gotovine stižu iz Španije”, kaže Tilo Saracin iz Bundesbanke. “Razlog nije samo u tome što turisti plaćaju u gotovom, nego njemački građani tamo gotovinom plaćaju kuće i stanove”.
Na taj način, objašnjava on, vlasnik je oprao novac i platio nižu cijenu za nekretnine.
Posljednja trećina gotovine je u inostranstvu, tradicija koju je evro preuzeo od marke.
“Poznato je da je marka u nekadašnjoj Jugoslaviji, odnosno njenim djelovima, bila sredstvo plaćanja, a tako i danas mnoge zemlje koje nisu članice evro zone koriste evro”, objašnjava Tilo Saracin.