BEOGRAD, Tokom posjete Angele Merkel Srbiji ne bi trebalo da budu potpisani nikakvi novi ugovori između Elektroprivrede Srbije (EPS) i njemačke energetske kompanije RWE.
U EPS-u navode da su svi predviđeni dokumenti već potpisani.
EPS i RWE su ranije potpisali ugovor o osnivanju zajedničkog preduzeća “Moravske hidroelektrane” koje treba da sagradi najmanje pet elektrana na Velikoj Moravi, ukupne snage oko 150 megavata, u koje će biti uloženo 352 miliona evra.
Potpisan je i ugovor o članovima tog privrednog društva, a zajedničko preduzeće trebalo bi da počne da radi u narednih mjesec dana. RWE je zainteresovan i za izgradnju hidroelektrana na gornjoj Drini. Ta njemačka kompanija je iskazala zainteresovanost za učešće na tenderu Ministarstva energetike Republike Srpske za projekat Hidroenergetski sistem gornje Drine.
Na tom poslu vrijednom oko 500 miliona evra, osim strateškog partnera koji treba da bude izabran, učestvovaće i Elektroprivreda Republike Srpske i EPS koji sa RWE ima potpisan Memorandum o zajedničkom nastupu u tom projektu.
Hidroenergetski sistem gornja Drina sastoji se iz hidroelektrane (HE) Buk Bijela instalisane snage 115 megavata, Foča 52 megavata, Sutjeska 35 megavata i Paunci 36 megavata.
Sekretar Odbora za ekonomske odnose sa inostranstvom Privredne komore Srbije Olivera Kiro očekuje da će u razgovoru kancelarke Njemačke Angele Merkel sa domaćim zvaničnicima biti riječi o saradnji u oblasti elektroenergetike.
Pored razgovora o postojećim investicijama i u oblasti autoindustrije, razgovaraće se o ulasku energetskog gigatna RWE u elektroenergetski sektor Srbije, koji ulazi u saradnju sa EPS-om na izgradnji pet hidroelektrana na Moravi, rekla je Kiro.
Ona je istakla da se, takođe, govori o mogućnosti ulaska njemačke kompanije Boš na instaliranju fabrike kod Inđije, kao i da proizvođač guma Kontinetal dolazi u Srbiju.
Dolazak njemačkih firmi koje proizvode generatore za vjetroparkove, koji u Srbiji ne postoje, moglo bi da doprinese povećanju srpskog izvoza, smatra Kiro.
Njemačke firme su osim u energetiku Srbije, prema podacima Privredne komore Srbije, zainteresovane da ulažu i u oblasti elektronike, elektrotehnike i hemijske industrije. Njemačka je najznačajniji privredni partner Srbiji u okviru Evropske unije, sa kojom od 2000. godine bilježi izuzetan napredak u spoljnotrgovinskoj razmjeni, koja je u prošloj godini dostigla 2,8 milijardi evra. Tanjug